Oprava Hennrichova kříže

Čas a klimatické podmínky opět jednou způsobily, že bylo nutno provést kompletní obnovu Hennrichova kříže. Této akce se opět ujal Spolek Patron, tentokrát ovšem ve spolupráci s panem Andreasem Prescherem z Německa. O aktivitách a spolupráci s panem Prescherem jsem již občas v časopisu Patron psal. I tentokrát se ujal zhotovení nového kříže (z dubového dřeva) včetně dřevěného podkladu s tabulkou včetně dopravy na místo a montáže - na vlastní náklady!

Členové Spolku Patron pod vedením p.Herčíka již předtím (13.5.2011) připravili a ukotvili do země traverzu, na kterou se nový kříž upevní.

V sobotu 21.5.2011 k nám do Hejnic přijel pan Prescher se svojí dodávkou, ve které vezl nový Hennrichův kříž! Nádherná práce. Spolu s ním přijela i jeho paní, která pokračovala na kole do Jizerských hor. Jel jsem s panem Prescherem na Smědavu, kde byl sraz zájemců, kteří by se chtěli zúčastnit. Byl tam jen Láďa Řezáč a Zdeněk Bláha, které jsme naložili do auta a jeli k průseku vedoucímu k místu, kam bude vrácen nový Hennrichův kříž.

Tady si rozebíráme co kdo ponese, samozřejmě se chápu kříže, který si „hodím na rameno“! A sakra, dubové dřevo je dubové dřevo... To jsem trochu podcenil, ale musím vydržet – pak se vystřídáme.

Ale co se nepřihodilo: Vyrážíme do průseku, na který z cesty vede dřevěný můstek, ale po chvíli se nám to nějak nezdá. Tohle přeci není „ten průsek“, který máme zafixovaný v paměti jako „vedoucí k Hennrichovi“!? Ani panu Prescherovi se to nezdá, tak se vrací na cestu a my postupně za ním. Za chvíli na nás volá – správný průsek je několik desítek metrů po cestě dolů!!! Stydíme se, trochu nás snad omlouvá, že jsme tady od poslední opravy (provedené v červnu 2003) nebyli! Inu, má to tady pan Prescher důkladně prochozené v souvislosti se svým zájmem o jizerskohorské pomníčky. Koneckonců vydal o pomníčcích pytláků Jizerských hor vlastním nákladem i knížku.

V půli cesty se s ním musím vystřídat v nesení kříže – za chvilku jsme na místě. Díky jeho vybavení nářadím pokračují práce s upevněním kříže rychle kupředu. Postupně se z různých světových stran scházejí další členové i nečlenové Spolku Patron až nás je celkem jedenáct.

Po zdárně provedené práci následuje přípitek kořaličky donesené panem Prescherem, obdrželi jsme pro Spolek Patron jeho knížku o pomníčcích a po družném posezení se rozcházíme...

...tak zase někdy příště!

 

Jeden z rodinného stříbra pomníčků Jizerských hor je opět v novém hávu, který díky svému provedení vydrží mnoho let.

 

Poděkování patří zejména panu Andreasu Prescherovi za zhotovení, dopravu i umístění Hennrichova kříže. Všem zúčastněným děkuji, že přišli.

 

 

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}