Vysvěcení kaple sv. Gotharda

Dne 27. 8. 2011 byla v Příchovicích na katastru Tanvaldu při žlutě značené turistické cestě z Příchovic do Českého Šunburku, pod bývalou Sluneční chatou 50° 44' 21" S, 15° 20' 11" V, vysvěcena kaple sv. Gotharda.

Vysvěcení kaple pořádala „Společnost Jizerky pro vás“, založená v roce 2008 pro podporu údržby kulturní krajiny, obnovy kulturního dědictví, tradic minulosti a zejména pro udržitelný rozvoj turistiky a cestovního ruchu. Obnova a vysvěcení kaple je prvním počinem společnosti v obnově kulturního dědictví.

Kaple sv. Gotharda byla obnovena v roce 2011 „Společností Jizerky pro vás“ o.p.s., ve spolupráci s polskou obcí Stara Kamienica, která přispěla k obnově kaple dřevěnou plastikou světce od autora Adama Spolnika. Projekt byl dle původního vzhledu kapličky zpracován ing. arch. Jaroslavem Daďou a realizován je především díky podpoře z Programu příhraniční spolupráce Cíl 3 Česko – Polsko prostřednictvím Euroregionu Nisa.

Sv. Gothard se narodil roku 960 v Reichersdorfu. Ve třiceti letech složil řádové sliby a stal se z něho benediktinský řeholník. Poté se stal převorem a brzy nato i opatem v Niederalteichu (roku 996). Na přání samotného císaře Jindřicha II. byl vysvěcen i na hildesheimského biskupa. Měl veselou, laskavou povahu a lidé ho milovali. Jeho velkou starostí byla úleva pro chudé. Když roku 1038 zemřel, oplakávali jej všichni bez rozdílu. Byl pohřben v hildesheimském dómu a papež Inocenc jej svatořečil již v roce 1131.

Část textu je převzata z pozvánky Společnosti Jizerky pro vás.

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}