O výletě po zajímavostech, hluboko pod Černou Studnicí

V polovině září letošního roku, se nás na místě srazu výletu spolku Patron, sešlo devět. Odcházíme ze zastávky Jablonec kolem bývalé „Harusárny“, na rozcestí s jabloneckým vyhlídkovým okruhem. Jen dvacet metrů nad cestou je starobylý pískovcový podstavec s nápisem: JOHNY LENON + 8.12.1980. Objevil se zde rok po jeho smrti.

Míříme nad tratí k Pasekám, Herčíkovi to zde znají a ukázali nám, kousek od zeleně značené cesty, skoro metrový hákový kříž vytesaný v kameni.

Nad silnicí u přejezdu trati pod Novou Vsí navštěvujeme památku 12ti letého Ríši Hofmana z r. 1969. Kovový kříž je znovu natřen.

Svahem, nad nádražím Nová Ves, se přesouváme místnímu značení jabloneckého okruhu. Neopomeneme odbočit na označenou vyhlídku,ze které už dávno není nikam vidět a hzledáme alespoň stopy po zábradlí.

Výlet byl připraven i pro naše starší členy, kteří mohli využít zkrácené trasy. Sraz s nimi měl být na zastávce vlaku Jablonecké Paseky. Vyšlo nám to přesně, ale místo starších, zde stálo pět, téměř nejmladších členů našeho spolku. A tak už nás je celkem patnáct.

Po prohlídce rozvaleného pomníku vojáků, kteří nepřežili léčení ve zdejším sanatoriu Bad Schlag, jdeme do areálu zpustlého parku a objevujeme terasy, cestičky,jezírka a žulové sloupy s utrhanými tabulkami.

V zatáčce po prudkém výstupu, porovnáváme s fotografií, původní a současný stav vyhlídky Fidlerstein, podle bývalého starosty Pasek.

Kolem skalky se záhadným nápisem JHu, jdeme podle opravované restaurace Kynasta. Už z dálky vidíme poustevníkúv kámen. U něho jsme si přečetli z knihy pověstí od Nisy a Kamenice, příběh Lins-Korla, který zde v letech 1847 – 50 poustevničil. Lesem scházíme kolem zajímavé bazické pecky s názvem sloní tlapa, do Podmáslového dolu v Nové Vsi.

Ještě že s námi šel Herbert, který má všude známé a vytelefonoval návštěvu, zřídka kdy otevřeného, kostela. A to byla na Teprberku, první novoveská pouť.

Průvodce po kostele, nás potom zavedl k opravenému Knoblochovu kříži, kterému se říká u Anaztázového Tondy. Místní okrašlovací spolek je aktivní.

Posvačili jsme a podle lanového centra jdeme k opravenému Fajxovu kříži na rozcestí šesti cest. Zítra, v neděli se má světit.

Když se vrátili z rozhledny Nisanka ti, kteří tam ještě nebyli, vyrážíme dál. Sešli jsme nad železniční trať, kde pod posedem visí křížek sebevraždy Líbala.

U červeně značené cesty je nově opravovaný sokl votivního křížku. Od něj se stáčíme k Pasekám a mezi novou zástavbou je balvan podobný herci Gabinovi. Na okraji Pasek nám Michal ukázal schovaný kříž s dlouhým, špatně čitelným textem. Kolem památníku obětem I. sv.války, jdeme k bývalému pomníku Theodora Körnera. Dnes to je pomník identity Pasek. Jako poslední památkou byla památná Císařská lípa a jsme znovu na nádraží Jablonecké Paseky a zde se rozjíždíme k domovům.

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}