Spolek Patron zachránil přes 200 drobných památek

Článek je převzat z webových stránek http://www.tvrtm.cz/spolek-patron-zachranil-pres-200-drobnych-pamatek-id-10686.html
(publikovano dne 23.2.2012, citováno dne 2.3.2012)
Fotografie zaslal Láďa Řezáč 

Pomníčky, křížky na rozcestích nebo kapličky. O všechny tyto drobné památky v Jizerských horách a podhůří, se starají nadšenci ze Spolku Patron. Jejich třicetileté úsilí mapuje nová putovní výstava, jejíž první zastávkou bude od čtvrtka 23. února Dům česko-německého porozumění v Jablonci.

„Od konce války do roku 1980 se opravily desítky pomníčků, během posledních 30 let jsme obnovili dalších 209,“uvedl předseda spolku Herbert Endler. Spolek památky nejen udržuje, ale také si jejich stav hlídá a vede jejich přesnou evidenci, vydává svůj časopis a věnuje se přednáškám. Už dávno se nezaměřuje jen na pomníčky, ale i na boží muka, smírčí kříže, pomníky z válek, studánky, milníky nebo hraniční kameny. „Náklady na opravy přitom většinou hradíme z vlastní kapsy,“ poznamenal Endler.

V Jizerských horách jsou stovky drobných památek. Od 19. století je udržovaly německé i české okrašlovací spolky a místní lidé. Po výměně obyvatelstva po II. světové válce se jich ujala skupina nadšenců zapálená pro jizerskohorskou historii. „Potkávali jsme se v horách, začali si vyměňovat informace a poznatky,“ vzpomíná Endler, který se podílel před 30 lety na vzniku tehdy ještě volného spolku takzvaných „křížkařů“. Teprve později, v roce 1997, vzniklo občanské sdružení Spolek Patron. Ten má dnes 71 členů a zhruba 20 dalších příznivců-sponzorů.

Výstava přibližuje práci Spolku Patron, typické památky a péči o ně. Vypráví příběhy dřevorubců, pytláků, ale i vrahů a sebevrahů. Dům česko-německého porozumění ji bude hostit do 17. března, otevřená je vždy od středy do soboty od 14.00 do 17.00 hodin. Aktivity domu porozumění podporuje pražské Velvyslanectví SRN a mnichovská sudetoněmecká nadace. Z Jablonce se výstava přesune do Vily Schowanek v Jiřetíně pod Bukovou.

 

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}