Ukradená socha je zpátky v Tanvaldu

Kopie článku z Jabloneckého deníku ze dne 8. 12. 2012 a kopie mojí fotky sochy z ledna 1998. Láďa Řezáč

To, v co zástupci města Tanvald i obyvatelé části Světlá už vůbec nedoufali, se nakonec stalo skutečností. Vzácná pískovcová socha sv. Josefa s Ježíškem z roku 1777, kterou před osmi lety drzí pobertové ukradli z podstavce ve Světlé, je zpátky v Tanvaldu. Stejně jako v případě lučanské sochy sv. Františka z Assisi, o jejímž návratu jsme informovali už v červnu, se ji podařilo nalézt v Rakousku. Během příštího roku by se měla tanvaldská kulturní památka vrátit zpět na své místo. „Popravdě jsme už nečekali, že by se socha svatého Josefa někde objevila a radost jsme z toho měli nejen my na městě, ale i sami občané ze Světlé," konstatoval místostarosta Tanvaldu Josef Průcha. Radostnou zprávu dostali Tanvaldští od Ministerstva kultury.
Původně si pro ni zástupci města měli dojet do sousedního Rakouska, ale zpátky do Čech ji nakonec spolu s dalšími nalezenými sochami nechalo přivézt samo ministerstvo. „Dnes už máme sochu v depozitu na radnici. Bohužel je částečně poškozená, ale pravdou je, že v dobrém stavu nebyla už před krádeží před osmi lety," poznamenal Josef Průcha. Město má podle něj v plánu nechat kulturní památku opravit a během příštího roku instalovat zpátky na původní podstavec v městské části Světlá. Část potřebných peněz by Tanvaldští chtěli získat od Ministerstva kultury, zbytek by uhradilo samo město. Jaká částka bude k opravě sochy třeba, ale zatím není jasné.
„Stále je ve hře i možnost vytvořit a umístit na původní místo repliku," informoval místostarosta Tanvaldu s tím, že by se tím zabránilo případné opětovné krádeži. Kdyby na repliku za zhruba 400 tisíc korun nedošlo, mají zástupci města v plánu zabezpečit originál výrazně lépe než dřív.
Město sice bude podávat výzvu, aby se k soše někdo přihlásil, ale že by se tak stalo, je podle Josefa Průchy vysoce nepravděpodobné.

V Lučanech mají originál i repliku
Stejný příběh s totožným šťastným závěrem mají i v Lučanech nad Nisou, kam se loni rovněž z Rakouska vrátila před osmi lety ukradená pískovcová socha sv. Františka z Assisi z roku 1765. Právě v Lučanech nechali pro všechny případ vyrobit a osadit na původní místo repliku, zatímco restaurovaný originál stojí na speciálně vyrobeném podstavci v zabezpečeném kostele Navštívení Panny Marie.
„Hned loni, když jsme sochu přivezli z Rakouska, nám bylo doporučeno, abychom ji pro všechny případy na stejné místo nevraceli. Na rozcestí Frajšic umístíme  repliku. Její zhotovení a zároveň oprava původní sochy vyšly město na sto tisíc korun," sdělil starosta Lučan Jiří Řešátko. 

Autor: Redakce

 

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}