Výlet k Ruským křížům a k Hennrichovi

Na den státního svátku, v prosluněnou sobotu 28. září, se u chaty na Smědavě sešlo 10 členů a příznivců Spolku Patron, aby vyrazili ke společnému výletu. Cílem byly pomníčky, které v roce 2013 slavily dvousetleté výročí - Ruské kříže a Hennrichův kříž. Obě památky souvisejí s napoleonským rokem 1813 a toto téma nás doprovázelo po celou dobu vycházky.

Výprava, kterou doplňoval i jeden psí poutník, vyrazila ze Smědavy po zelené značce na Předěl, odtud jsme pokračovali po červené k bývalému písníku na východním úpatí Klínového vrchu, nedaleko nějž se odpojuje neznačená cesta do blízkosti údolí Jizery. Navzdory očekávání velkého mokra jsme se k toku Jizery i na její druhý břeh dostali celkem bezpečně a relativně suchou nohou jsme došli i k nedalekému kříži, který je dnes ukryt v hustém porostu. Následovalo fotografování, ukázka dobových obrázků a také nezbytná technická kontrola kříže. Členem výpravy byl i autor textové cedulky Eduard Švajda, který si, jinak nalehko vybaven, sebou přinesl i nářadí na případné odmontování cedulky. Naštěstí to ale nebylo potřeba.

Po bezpečném návratu zpět za řeku se pan Švajda odpojil a pokračoval sólově na Smrk. Zbytek skupiny se vnořil do lesa ve snaze vyhledat průsek, který by nás nejkratší cestou dovedl k Zelenému kameni. Průsek se po několika minutách podařilo najít a tak se jím všichni mohli vydat k výrazné skále Zeleného kamene, pochvalujíce si, že tudy ještě nikdy nešli.

Zelený kámen každoročně více a více mizí v záplavě okolních smrků, užili jsme si tedy krásného kruhového výhledu z vrcholu ještě dříve, než za několik let zmizí v zeleni hustého lesa. K obědové pauze jsme si ale slezli do závětří na vyhřátou podzimní trávu pod skálou. Před odchodem jsme ještě navštívili dřevěný kříž, který letos v létě, zhruba 50 metrů jihovýchodně od vrcholového skaliska, objevil Ruda Makeĺ. Usoudili jsme, že zde někdo pravděpodobně pohřbil popel svých příbuzných a nouzově jsme opravili rozpadající se destičku (padla při tom legendární hláška "je to provizorně na furt").

Od Zeleného kamene vedla trasa průsekem na okraj Přirodní rezervace Černá jezírka a po červeně značené přímce dále k Pytláckým kamenům. Ty jsme nakonec po dohodě vynechali a rovnou odbočili do průseku, který prochází v těsné blízkosti Hennrichova kříže. Nebylo těžké jej objevit - vedla k němu dosti vyšlapaná cestička a odbočku z průseku dokonce kdosi označil šipkou, nastříkanou sprejem na kámen. Inu Hennrichův kříž díky přítomnosti na mnoha turistických i webových mapách, a díky relativně snadné dostupnosti, přišel o ono tajemné kouzlo, které jistě mnohý z nás zažíval, když jej před lety v hlubokých lesích, či ve vykácené změti pařezů poprvé objevoval.

Samotný kříž jsme shledali v pořádku. Také zde nechybělo nezbytné fotografování a malý výlet do historie, doplněný starými obrázky. Pak už jsme se dalším průsekem vydali k Příčné vodě, a jestliže doposud jsme měli sucho v botách, tady o něj mnozí z nás přišli. Příčná voda a Česká dráha naštěstí nebyly daleko, a tak jsme, s krátkým zastavením u pravděpodobného místa střetu Hennricha s lesníky, mohli dostat na asfaltovou Jizerskou silnici, která nás už pohodlně, i když za hustého turistického provozu, dovedla zpět na Smědavu.

Na parkovišti jsme konstatovali, že to byl hezký slunečný den, který byl odměnou za předešlé propršené víkendy. Pak už se všichni, doufám, že spokojení, rozjeli do svých domovů.

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Jméno: Božena Pavlasová
e-mail: Božena Pavlasová@seznam.cz
Předmět: Poděkování

Nejsem sice členkou Patronu, ale shodou okolností jsem měla příležitost zúčastnit se vycházky dne 28. 09. 2013 k Ruským křížům, k Zelenému kameni a ke kříži Hennricha. Vycházka byla pro mě (jsem z Děčína) velmi zajímavá, byla dobře připravená i s výkladem. Navíc si vážím práce Patronu v oblasti vyhledávání a zajišťování oprav pomníčků, nápisů a pod. Nejspíš nebudu mít příležitost zúčastnit se dalších akcí, ale určitě budu vaši práci i úspěchy sledovat. B. Pavlasová

Vzkaz vložen dne 8.10.2013 v 21:06:52 [Odpovědět na příspěvěk]

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}