Krauseho tabulka je dalším opraveným pomníčkem

Všichni jistě znáte nešťastný příběh desetiletého Emila Krauseho, který se odehrál 21. května 1922 ve skalách pod Ořešníkem. Místo neštěstí připomíná měděná tabulka vsazená do skály, která již znovu potřebovala „zušlechtit“. Úkolu se ujali pánové Rony Novák, Petr Halbig a Herbert Endler.

Do skal Ořešníku jsme se vypravili v úterý 12. srpna 2014 náležitě vybaveni ke splnění tohoto úkolu. Počasí nám přálo a až na občasné nálezy hřibů cestou vzhůru se nic zvláštního nedělo. Zastavili jsme se u balvanu s vytesaným křížkem (kousek dál je i kámen s vytesaným vodorovným zářezem) určujícím směr procházející hranice lesního revíru.

Tabulka Krauseho smrti byla skutečně velmi začerněná a myslíme si, že ani naše očištění nebude trvalého charakteru. Její umístění (je přiložená na skálu, upevněná dvěma šroubky a omazaná cementem) nezabrání stékající vodě v tvorbě špinavých map, ani zatékání pod tabulku. Mrazy způsobují její odchlípnutí od skály, což již opravoval Jiří Herčík ze Spolku Patron. Za úvahu by stála změna upevnění tabulky – náměty by byly…

Očistili jsme tabulku jemným drátěným a poté filcovým kotoučkem a trpělivě ji leštili hadrem s pastou. Když se nám zdálo, že je dost vyčištěná (a že to už lepší nebude), provedli jsme fotodokumentaci, sbalili náčiní a vydali se za dalšími pomníčky.

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}