Před padesáti lety byla objevena jizerská Valhala

Nebojte, nepozveme vás do bájné síně, kam za doprovodu valkýr přicházejí padlí germánští bojovníci, ani nebudeme podnikat exkurzi do tajů severské mytologie. Vypravíme se do jednoho z mála přirozených podzemních prostorů, které nám mohou Jizerské hory nabídnout. Letos v létě uplynulo přesně padesát let od jeho objevení.

Sestupujete-li od přehrady na Černé Nise po toku říčky dolů, tak najednou pod Panenskou strání zjistíte, že vám řeka na úseku 200 metrů zmizela. Josef Chroust zde bádal již v roce 1947, ale tehdy vchod asi ještě neobjevil. Tajemné podzemí zcela náhodou nalezli trampové z osady Island v neděli 25. července 1964. Jméno Valhala mu dal Jaroslav Velimský, známý jako Kapitán Kid. Trampská osada Island byla vázána slibem, že polohu těchto unikátních podzemních chodeb nikomu nevyzradí. Ponorná řeka si své tajemství ale navěky udržet nedokázala. Dnes je Valhala dokonce zakreslená i v mapách.

Nebyli jsme jistě jediní, kteří si letos padesátého výročí objevení všimli. Tolik nových pěšinek a vyšlapaných sestupů k Černé Nise tu ještě nikdy předtím nebylo. Sestoupili jsme do tmy mezi balvany pět metrů od posledního ponoru na levé straně údolí. Voda zde tekla úplně z jiné strany, než jsme ji čekali. Sledovali jsme podzemím její tok, ale často jsme museli hledat zkratky přes oblé balvany, nebo podlézat pod nimi, jindy i ve vodopádech skákat do tůní. Těsné průlezy se střídaly s prostorami úctyhodných rozměrů.

Říčka zde vyleštila strukturu žuly a vybrousila vířivým pohybem kamínků prohlubně i hrnce. Po hodině jsme vystoupili na světlo otvorem zakrytým kapradím, který bych už podruhé sotva našel. Byl to nečekaný zážitek. Ani cesta zpět ke schovaným batohům nebyla snadná, samé zrádné díry a padlé stromy.

K Valhale jsem vždycky chodil od modře, dnes zeleně značené cesty a odbočil v místě, kde je ve skále vytesaná ploška. Její význam pro mne zůstává záhadou.

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}