Na Vysokém kameni roste rozhledna

Kdo z milovníků Jizerských hor by neznal vynikající rozhled z Vysokého kamene? Sotva bychom v polské části tohoto pohoří našli jemu rovný. A přesto, že vyhlídka z vrcholového skaliska je takřka dokonalá, stávaly tady už v dávné minulosti postupně dvě rozhledny. Ta první tu vyrostla již v roce 1872. Ještě starší yl ale přístřešek, který zde stál už od roku 1837, a byl vůbec první ryze turistickou chatou v Jizerských horách.

Nic ale není věčné… Stará chata v dubnu 1882 shořela, avšak ještě ve stejném roce byla nahrazena novou, zčásti již kamennou. V roce 1927 podlehla povětrnostním vlivům dřevěná rozhledna. Tehdejší chatař Karl Bielzer ji hned v následujícím roce nahradil novou vížkou, která byla opět ze dřeva. Stála stejně jako její předchůdkyně na vrcholové skále a vyhlídkovou plošinu měla ve výšce deseti metrů.

O krásách Vysokého kamene a jeho okolí věděli dávno už i členové Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory. Když v roce 1894 vyšla čtvrtá spolková ročenka, byla v její příloze velkolepá skládačka o rozměrech 94 x 14 cm, která zachycovala panoráma z tohoto vrcholu. Pro horský spolek ho nakreslil I. G. Tschepan z Liberce. Josef Matouschek, jenž se později proslavil coby tvůrce vynikajících map, k tomu v této ročence napsal:

„Vysoký kámen, 1 058 m, je součástí Vysokého jizerského hřebene. Ačkoliv v sobě název zahrnuje východní a západní vyvýšeninu, totiž Velký a Malý Vysoký kámen, je za něj všeobecně považován pouze ten druhý. Na vrcholu Malého Vysokého kamene stojí „bouda“, postavená nově v roce 1882, a také dřevěná rozhledna, ze které se poutníkovi nabízí znamenitý výhled. Zejména dva pohledy oplývají krajinnou krásou: v hloubi položené Schreiberhau (Szklarska Poręba) s hradbou Krkonoš v pozadí, a údolí Kwisy mezi mohutným Vysokým jizerským a Kamenickým hřebenem. Bylo by zbytečné vyjmenovávat všechny významné body, které je možné z Vysokého kamene spatřit; panoráma je zřetelně zobrazuje.“

S koncem druhé světové války se ale i nad chatou na Hochsteinu začaly stahovat temné mraky. V roce 1945 byla bouda vypleněna a nevydržela ani rozhledna. Na jejím zániku se nejspíš podepsala jak chybějící údržba, tak i vandalové. Dodnes zůstaly na vrcholové skále zbytky ukotvení, ve kterém byla zachycena ocelová lana zabezpečující vyhlídkovou věž ve vichřicích. V roce 1963 pak byly definitivně rozebrány ruiny staré chaty.

Další změnu, tentokrát k lepšímu, předznamenal až rok 1996, kdy v dražbě vypsané obcí Stara Kamienica koupili vrcholový pozemek manželé Józef a Dorota Gołbovi ze Sklářské Poreby. Rozhodli se na Vysokém kameni postavit pro turisty znovu chatu a navrátit tak místu jeho bývalou slávu. A tak se v roce 2000 pustil Józef Gołba s pomocí rodiny do nelehké práce. Musel přitom překonávat nejen obtížnou dopravní dostupnost, chybějící vodu či připojení na kanalizaci a elektrickou síť, ale i nepřízeň lidí. Józef Gołba je ale nevídaný pracant a se všemi nesnázemi se dokáže vypořádat.

Kdo na Vysoký kámen dorazí dnes, najde zde kamenné schronisko a v něm vždy přívětivé majitele. Příchozím nabízejí jednoduché občerstvení i pohlednice, nebo jen úkryt před venkovní nepohodou. Pokaždé, když přijdu na Vysoký kámen, rozhlížím se, co tady od doby mé poslední návštěvy přibylo. Jednou je to nové oplocení, jindy opravené přístupové schodiště se zábradlím, lavice či tak potřebný doplněk, jakým je venkovní kadibudka.

Když jsme s přáteli zavítali na Vysoký kámen v poslední den uplynulého roku, všimli jsme si, že pod vrcholem vyrůstá jakási stavbička. Pochopitelně mne zajímalo, o co jde. Během řeči se od Gołbových dovídám, že jsou to základy nové rozhledny. Znal jsem Józefovo přání obnovit i vyhlídkovou věž, a tak mě ani neudivuje, že se do stavby pustil. Vždyť odpočívat, to on ani nedokáže…

Na moji otázku, proč staví rozhlednu na místě, odkud je tak krásný rozhled, odpovídá s úsměvem: „Stromy kolem rychle rostou a za pár roků odtud už tak dobře vidět nebude. A já radši stavím rozhlednu, než abych kácel stromy.“ Podivuji se také, proč ji staví kus pod vrcholem a ne nahoře na skále, kde vždycky stávala. „Chtěl jsem samozřejmě postavit věž na nejvyšším místě, ale okresní úředníci rozhodli, že nahoře stát nesmí… A tak ji stavím pod skálou, kde bude nejen mnohem dražší, ale vše bude i déle trvat.“ Rozhledna bude mít dvouapůlmetrový zděný základ a na něm bude stát 14 metrů vysoká dřevěná konstrukce. Tím se vyhlídková plošina dostane zhruba do výšky někdejších rozhleden. Půjde-li vše dobře, chtěl by pan Józef vyhlídku dokončit v roce 2017. K tomu jsme Gołbovým popřáli mnoho sil a rozloučili jsme se s nimi.

Až se vypravíte do polské části Jizerských hor, zastavte se na Vysokém kameni. Určitě nebudete litovat. Pokud byste se chtěli o minulosti a současnosti chaty dovědět více, můžete se o ní dočíst například v Ročence Jizersko-ještědského horského spolku 2010. Dostupná je i v elektronické podobě na http://www.horskyspolek.cz/publikace/.

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}