Bílá smrt v sedle Holubníku

Bílá smrt v sedle Holubníku (foto Herbert Endler) Přesto, že tady v sedle Holubníku nikdo nezahynul, říká se tomuto pomníčku od roku 1909 "Bílá smrt v sedle Holubníku". Jedná se o velmi známou památku, mnohokrát popisovanou a tak se omlouvám, že příběh trochu zestručním:
Mám před sebou dobové snímky toho místa: na jednom z nich je pan Augustin Werner, jablonecký turista, v roce 1935 - kterak se dívá na pomníček, tehdy upevněný na silném dvojitém smrku. Byla tu upevněna nejen tabulka, ale pod ní i pěkný kříž s Kristem a malou tabulkou. Z dalšího snímku (z šedesátých let) se na mne dívá pan Emil Novák v apartních "golfkách": to už na smrku visí jen tabulka s obrázkem - bez kříže. Nuže konečně - proč tu dodnes visí tabulka s pěkným malovaným obrázkem a dvojjazyčným textem?
"To si tenkrát (19.2.1909) vyšli tři přátelé - vážení liberečtí občané, na výlet. Pan Josef Mras, pan Wilhelm Pochmann a pan Christian Arzböck. Posledně jmenovaný byl hostinský z libereckého "Radničního sklípku". Vzali saně rohačky a vyrazili z Liberce, kolem České chalupy až na Kristiánov. Tam, v útulné hospůdce, se posilnili a jinak nedali, než že půjdou dále přes sedlo Holubníku a potom sjedou na rohačkách do Ferdinandova. Nutno připomenout, že jmenovaní pánové nebyli žádné třasořitky, ale fortelní chlapi.
Někde pod sedlem Holubníku je zastihla sněhová bouře a situace začala být vážná. Sešli z cesty a zejména pan hostinský Arzböck stále (díky své hmotnosti) zapadal do navátého sněhu až do pasu. Bylo jasné, že takto se k lidským obydlím všichni ve zdraví nedostanou! Učinili tedy co považovali za rozumné: troje rohačky postavili k sobě, položili na ně hostinského Arzböcka, kterého zabalili do kožichu a nařídili mu, že se nesmí hnout z místa! Sami pak se vydali ve sněhové vánici dál, přešli sedlo Holubníku, nalezli Štolpišskou silnici, po ní došli do Ferdinandova a tam vyburcovali záchranou výpravu šesti lidí se saněmi taženými koněm. S nimi se vydali zpět do sedla Holubníku a kolem jedné hodiny v noci skutečně našli hostinského tam, kde jej zanechali! Všichni se v pořádku dostali do Ferdinandova, kde v "Linkeho hostinci" všechno znovu probrali!

Poničená Bílá smrt v sedle Holubníku (foto Herbert Endler)
P.S. Dne 31.5.1909 předává pan Arzböck "Radniční sklípek" v Liberci a přebírá "Hotel Koruna" v Děčíně. Památku "Bílá smrt v sedle Holubníku" někdo naposledy poničil (černou barvou zatřen text v němčině) v roce 1997. Dne 22.11.1997 jsem ji demontoval a předal Františku Mrvovi, který ji opravil. Znovu jsem ji opravenou upevnil na místo dne 18.9.1998. A to je ode mne vše.

Text a foto Herbert Endler,
člen spolku přátel pomníčků a památných míst Jizerských hor Patron.


[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Jméno: Petr Holub
e-mail: 
Předmět: 29.11.2007

Bohužel, německý text je opět poničen.

Vzkaz vložen dne 11.12.2007 v 12:35:47 [Odpovědět na příspěvěk]

Jméno: Michal Bejček
e-mail: 
Předmět: Text

Tak německý text je již opět čitelný, černou barvu někdo poměrně dobře odstranil.

Odpověď vložena dne 2.1.2008 v 10:14:02 Odpovědět na příspěvek

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}