Veřejnost si připomněla Josefa Matouschka

V sobotu 17. října se na obecním hřbitově v Oldřichově v Hájích konala Vzpomínka na Josefa Matouschka. Setkání u hrobu významného propagátora turistiky na Liberecku a v Jizerských horách pořádal Spolek Patron, který v roce 2015 Matouschkovu hrobku za finančního přispění Obchodního centra Nisa Liberec obnovil. Záštitu nad slavnostní prezentací obnovy hrobky Josefa Matouschka převzal hejtman Libereckého kraje, jehož náměstek Josef Jadrný se akce na oldřichovském hřbitově osobně zúčastnil.
Během zhruba půlhodinové vzpomínky byla představena nejen osobnost Josefa Matouschka, ale také důvody proč a se kterými příbuznými byl pohřben právě v Oldřichově v Hájích. Veřejnost se také dozvěděla, co všechno bylo potřeba pro záchranu a obnovu hrobky učinit. Na závěr obnovené památce požehnal hejnický farář Pavel Andrš. lidé pak na Matouschově hrobě zapálili svíce a
položili květiny.

Josef Matouschek se narodil 4. října 1867 ve Svárově u Tanvaldu, zemřel 12. července 1945 v Liberci. Jeho otec, původně učitel ve Svárově, se vypracoval na hlavního účetního v Liebiegově svárovské textilce. Josef absolvoval libereckou obchodní akademii a poté se stal Liebiegovým osobním sekretářem. V roce 1886 vstoupil do Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory a brzy byl zvolen i do jeho hlavního výboru. V roce 1893 stál též u zrodu Liberecké sekce Německo-rakouského alpského spolku. Od konce osmdesátých let byl Matouschek téměř u všeho, co na Liberecku souviselo s objevováním a propagací krás domova. Postupně se vypracoval ve výborného znalce širšího regionu, čehož například využil k zavedení systematického značení turistických cest v Jizerských horách. Mnohé z nich jsou vyznačené ještě dnes.
Důvěrnou znalost krajiny dokázal Josef Matouschek uplatnit i dalším způsobem. Byly to jeho kartografické práce, mezi kterými vynikla zejména mapa nazvaná Spezial-Karte vom Jeschken- u. Isergebirge (Speciální mapa Ještědských a Jizerských hor) v měřítku 1 : 50 000. Horský spolek ji vydal v roce 1927 v nebývalém nákladu deseti tisíc výtisků. Milovníci Jizerských hor ji znají a používají dodnes.

Autor fotografií: Herbert Endler

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}