Válečný pomník v Tongrundu

1. "Frýdlantské noviny" dne 2.srpna 1913 - volný a zkrácený překlad:
Zítra, v neděli dne 3. srpna 1913 se koná v Kunraticích slavnostní odhalení pomníku věnovaného padlým rakousko-uherským válečníkům v bojích u Frýdlantu, Mníšku, Kunratic a Albrechtic u Frýdlantu roce 1813.
Jmenovitě je vzpomenuto: Nadporučíka George Nagyho od regimentu císařských husarů a 25 mužů lehké kavalerie od 2. lehké divize generála hraběte Reipperga. Pomník padlým vybudoval a slavnostně odhalil pan nadporučík D.H. Metzger.
Slavnostní program začíná v 10:00 hodin dopoledne, po projevech řečníků a položení věnců se veteráni sejdou v blízké restauraci "U přehrady".

2. "Frýdlantské noviny" dne 9.srpna 1913 - volný a zkrácený překlad:
Minulou neděli se konalo slavnostní odhalení poníku v Tongrundu - u silnice do Kunratic - za účasti 500 lidí a 18 veteránských spolků. Pomník, čtyři metry vysoký žulový obelisk na soklu a schodu, s válečným křížem a pamětní deskou s textem, je dílem kameníka pana Langeho z Raspenavy. Po projevech řečníků a slavnostním aktu odhalení pomníku byl tento předán do péče spolku válečných veteránů z Kunratic. Odpoledne se v restauraci "U přehrady" konala lidová zábava s koncertem vojenské hudby za masové účasti návštěvníků.

Dobová fotografie
Dobová fotografie
Přikládám dvě dobové fotografie z nichž první ukazuje slavnostní odhalení pomníku a druhá je celkovým pohledem na pomník a okolí.

Poznámka: Tongrund = Ton (hlína, např. hrnčířská); Grund = země, pozemek.

Text a foto Herbert Endler,
člen spolku přátel pomníčků a památných míst Jizerských hor Patron.

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}