Hrobka rodiny Neuhäuser a Berger v Oldřichově v Hájích

Na hřbitově v Oldřichově v Hájích, hned vedle nově opraveného Matouschkova hrobu, smutně chátrá hrobka rodiny Neuhäuser a Berger. Hrobka tvoří jednu z dominant hřbitova.  Franz Neuhäuser (1825–1903) byl významným oldřichovským občanem a podnikatelem. Patřila mu mimo jiné i továrna v centru obce č. p. 20, která roku 1903 přešla do vlastnictví jeho zetě Antona Horna. Franz Neuhäuser vlastnil také továrnu Na Pilách č. p. 161, kterou po jeho smrti dědici přenechali bratrům Hüttmannovým. Právě požár továrny č. p. 161 dne 27. května 1871 byl zřejmě impulsem k založení oldřichovského sboru dobrovolných hasičů ve stejném roce. Popud k založení dali Ferdinand Köhler z č. p. 134, Franz Neuhäuser z č. p. 6 (v té době Franz Neuhäuser vlastnil také bývalou rychtu), Josef Peuker z č. p. 5, Karl Neuhäuser z č. p. 38 a Wilhelm Neuhäuser z č. p. 149. V krátké době se do dobrovolného hasičského sboru přihlásilo na sedmdesát mužů. Franz Neuhäuser se stal prvním velitelem oldřichovských hasičů.

Místo pro hrobku zakoupil Franz Neuhäuser v září 1892, rok poté, co oldřichovský hřbitov začal sloužit obci. Ve druhé polovině 20. století byla většina původních německých hrobů ze hřbitova odstraněna, ale hrobka zůstala spolu s několika náhrobky při obvodové zdi. Před osmi lety byla ze střechy hrobky ukradena měděná střešní krytina. Hrobka je kvůli tomu nyní v havarijním stavu a reálně hrozí, že spadne. Snahou spolku Živo v Hájích je zabránit dalšímu chátrání opravou střechy a zajistit další údržbu, aby hrobka získala zpět svou původní podobu.

Část nákladů spolek uhradí z vlastních zdrojů. Větší část práce členové spolku a členové místního SDH odvedou svépomocí. Na opravě se bude podílet i obec, je domluveno zapůjčení techniky, odvoz odpadu a částečně i dřevo z obecních lesů. V prosinci loňského roku členové spolku Živo v Hájích střechu hrobky provizorně zakryli plachtou, vyklidili suť a sundali popínavé rostliny.

Spolek Živo v Hájích v současné době pátrá po příbuzných rodiny Neuhäuser a Berger:


Thekla Berger, roz. Neuhäuser *11. 6. 1856, Ɨ 2. 12. 1931

Franz Berger *2. 11. 1847, Ɨ 21. 11. 1937

Thekla Neuhäuser, roz. Kretschmer zemřela 7. 2. 1901 v sedmdesáti letech

Franz Neuhäuser zemřel 17. 12. 1908 v sedmdesáti devíti letech

 

Pokud máte jakékoliv informace, kontaktujte kronikářku obce Oldřichov v Hájích a členku spolku Mgr. Jiřinu Vávrovou. (vavrova.jirina@seznam.cz). Za jakoukoliv pomoc a podporu děkujeme.

 

Popisky k fotografiím:

01 – Hrobka rodiny Neuhäuser a Berger leží v blízkosti Matouschkova hrobu (foto Bohumil Horáček)

02 – Po osmi letech od krádeže krytiny střecha zcela zchátrala (foto Jiřina Vávrová)

03 – Hrobka byla provizorně zastřešena doslova za 5 minut dvanáct (foto Jiřina Vávrová)

04 – V současné době je interiér hrobky vyčištěn od suti, náletů a odpadků (foto Jiřina Vávrová)

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}