Kratzerův obrázek v údolí Hájeného potoka je opraven

Někdy v červenci mi volal přítel Jan Podhora z Hejnic, že sundal a odnesl domů věkem poničený Kratzerův obrázek. Památka je umístěna na skále před prvním mostem přes Hájený potok a připomíná smrtelné zranění Josefa Kratzera z Bílého Potoka dne 3.1.1890 při svážení dřeva.

Josef Kratzer se přistěhoval do Bílého Potoka č. p. 178 z Krásného Lesa. Pracoval  v Bienertově továrně  a 3. ledna 1890 se po odpracované noční směně se vydal s manželkou údolím Hájeného potoka do hor pro fůru dřeva. S plně naloženými saněmi sjížděli manželé dolů. V prudkém klesání nad spodním mostem již nedokázal na zledovatělém povrchu zvládnout saně, které setrvačností narazily do skály. Jedenatřicetiletý Kratzer byl na místě mrtev. Jeho manželka, sedící na svazku polen přivázaných za saněmi a sloužících jako brzda, utrpěla vážná zranění.

Spolu se členy Spolku Patron a s přáteli jsme od Jana Podhory převzali torzo obrázku a 20. července 2016 se šli podívat na místo, odkud byl obrázek sejmut. Zjistili jsme, že tabulka s vysvětlujícím textem události je v pořádku, stačí ji očistit a nahradit zrezivělé šrouby. Samotný obrázek (Panna Marie nad průčelím hejnického chrámu) bude nutné zhotovit kompletně nový, včetně dřevěného orámování, stříšky a podkladu. Když Jan Preisler smontoval rám s obrázkem, mohl být dne 9. září 2016 nový Kratzerův obrázek nainstalován. Poděkování patří Janu Preislerovi ze Smržovky za profesionální zhotovení krásného dřevěného rámu a Pavlu Koňaříkovi z Hejnic za zajištění materiálu, včetně vyvedení malby.

Plná verze článku vyjde v říjnovém vydání časopisu Patron.

Foto: Endler, Haufer, Kovář, Novák

 

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}