Na návštěvě v ruprechtickém lomu

V první polovině letošního roku se několik členů výboru Spolku Patron vydalo do ruprechtického lomu firmy Ligranit a. s. Schůzku jsme zde měli domluvenou se závodním lomu, Ing. Jakubem Šrekem. Účelem naší návštěvy bylo jednání o možnostech dodání kamene, který by měl posloužit k obnově zaniklého Gahlerova kříže na Nové Louce.

Tento pomníček byl jedním ze tří tzv. Gahlerových křížů, přičemž právě ten největší byl zničen či odvezen neznámo kam během stavby nové silnice od Červeného potoka a při rozšiřování křižovatky cest k loveckému zámečku a k Hřebínku. K jeho likvidaci došlo patrně ve druhé polovině šedesátých let. Stáří kříže není přesně známé, jisté však je, že zde stál již v polovině 19. století, o čemž svědčí zákres ve starých mapách. Dle Miloslava Nevrlého ho zde měl postavit lesník Gahler z Nové Louky na památku své zemřelé dcery. Ze starých fotografií, které Miloslav Nevrlý pořídil počátkem 60. let minulého století je zřejmé, že podstavec kříže byl sestaven ze tří žulových hranolů.

S Jakubem Šrekem jsme podle nich navrhli přibližnou velikost jednotlivých bloků a díky Kubově vstřícnosti a ochotě jsme se domluvili na dalším postupu i přibližných termínech dodání. Po této „úřední části“ nás se svým kolegou Vojtěchem Maiem provedli lomem, ukázali nám hlavní pracoviště a dvě největší těžební jámy – dříve od sebe oddělené lomy „Wagner I“ a „Lednice“. Ty byly teprve zcela nedávno propojeny. V rozsáhlém lomu Ruprechtice se těží velice kvalitní liberecká žula, odborně zvaná porfyrický biotitický granit, která patří mezi nejpohlednější tuzemské kameny.

Vojtěch Mai, znalec Jizerských hor, nám ukázal i dva kříže, které sám v lomu zřídil. Ten starší je svázán ze dvou prostých žulových sloupků či spíš odštěpků a nachází se přímo na okraji stěny lomu Lednice. O kousek dál nám Vojta ukázal ještě krucifix zavěšený na odtěžené stěně. Na náš dotaz, proč tady kříž a krucifix pořídil, nám řekl: „Práce v lomu je prací nebezpečnou a k tomu, aby se nic zlého nepřihodilo, je nezbytná nejen opatrnost, ale do jisté míry i ochranná ruka anděla strážného. Proto jsem tady ty dva symbolické kříže upevnil.“

Jedná se tedy o dva „pomníčky“, které nepřipomínají nějakou neblahou událost, ale naopak mají napomáhat tomu, aby ani k žádné takové nedošlo. Oba křížky se nacházejí v uzavřeném areálu lomu, přístup k nim není tudíž běžně možný.

Pokud vše dobře dopadne, měl by být Gahlerův kříž obnoven díky dobré spolupráci Spolku Patron s Lesy ČR, s. p., firmou Ligranit a Správou CHKO Jizerské hory ještě v tomto roce.

 

Popisky k fotografiím:

 

01 – Nad lomem Lednice. Závodní Jakub Šrek (třetí zleva) nám ukazuje propojení s lomem Wagner I.

02 – Kříž ze žulových odštěpků na okraji Lednice.

03 – Krucifix zavěšený Vojtěchem Maiem

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Jméno: Petr Bureš
e-mail: fishbury69@seznam.cz
Předmět: Fotografie k příspěvkům

Dobrý den, nejen u tohoto příspěvku (Na návštěvě v ruprechtickém lomu) se mi zobrazuje pouze jedna fotografie. Můžete mi prosím poradit, jak zobrazit i ty ostatní? Děkuji! S pozdravem Petr Bureš

Vzkaz vložen dne 9.10.2016 v 20:23:03 [Odpovědět na příspěvěk]

Jméno: Michal Bejček
e-mail: 
Předmět: Fotky

Dobrý den, na fotky stačí kliknout a zobrazí se nové okno, kde je možné fotky přepínat. Michal Bejček

Odpověď vložena dne 9.10.2016 v 20:30:13 Odpovědět na příspěvek

Jméno: Petr Bureš
e-mail: fishbury69@seznam.cz
Předmět: Fotografie

Děkuji za odpověď! Bohužel v prohližeči Explorer mi to nefunguje. Zkusil jsem to v Google Chrome a v něm se fotografie zobrazují. Ještě jednou díky! Petr Bureš

Odpověď vložena dne 9.10.2016 v 22:10:20 Odpovědět na příspěvek

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}