Příběh pomníčku Jizerské magistrály

Na pomníčku Jindry Štajnce pod křižovatkou U Buku přibyly nedávno další dvě tabulky. Jedna se jménem Cyrila Hoidekra a druhá, označující kámen jako památku spoluzakladatelů Jizerské magistrály.

Cyril se narodil 1. prosince 1949 v Liberci. Po ukončení ZŠ absolvoval libereckou střední průmyslovou školu textilní a následně zde vystudoval Vysokou školu strojní a textilní. S manželkou Jadranou vychovali dva syny, Aleše a Martina. Pracoval postupně v Bytexu, Textilaně, Elitexu a Hedvě, kde byl ředitelem závodu.

V Hedvě byla skupina lyžařů běžkařů, která zajišťovala při Jizerské padesátce občerstvovací stanici na Smědavě. Cyril se do činnosti hned zapojil, byl velmi obětavý, kamarádský, při akcích hrával na housle a uměl i výborně vařit. Mimo plánované služby se zúčastňoval brigád jak při vysazování nových stromků, tak stavbě map a tyčového značení. Během let přešel z úseku občerstvení Jizerské padesátky na úsek traťařů, kde během závodů zajišťoval značení a úpravu tratí.

V roce 1984 založila skupina organizátorů Jizerské padesátky Jizerskou magistrálu. Jejím duchovním otcem byl tehdejší ředitel Jizerské padesátky Václav Foff. Při TJ Lokomotiva Liberec byl založen lyžařský oddíl,  jehož členové zajišťovali až do roku 1999 bezplatně značení a úpravu tratí Jizerské magistrály. Základnu měli v maringotce u horochaty TJ v Bedřichově.

Cyril Hoidekr po dlouhé nemoci 27. dubna 2016 zemřel ve věku 66 let. Cyril a Jindra Štajnc byli kamarádi, v Hanychově spolu dokonce bydleli v družstevním řadovém domě. SKI kamarádi zajistili výrobu dvou destiček, které 9. června 2016 umístili na pomníček spoluzakladatelů Jizerské magistrály. Skupina navštěvuje každoročně jak památku U Buku, tak i pomník na hřbitově v Ruprechticích. Nyní přibude i pietní loučka u libereckého krematoria.

Foto 1 - Parta SKI kamarádů u pomníku Expedice Peru v Bedřichově. Druhý zprava Cyril Hoidekr

Foto 2 - Na památce Jindry Štajnce přibyly dvě nové tabulky. Dolní připomíná Cyrila Hoidekra

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}