Johneho pomníček

Liberecké noviny dne 23.6.1930

Utonul při koupání.
Pod tímto názvem přinesly tehdejší Liberecké noviny článek o tragické smrti studenta Herberta Johneho. O dva dny později se stejný článek objevuje i ve Frýdlantských novinách. Mám před sebou úmrtní oznámení a poděkování pozůstalých za projevy soustrasti a účast na pohřbu. Kolik zármutku a bolu způsobila smrt 18. letého syna jeho rodičům lze dodnes z těchto podkladů doslova vycítit. Co naplat, dávám slovo dopisovateli tehdejších novin:

"Navzdory zákazu koupalo se několik mladých lidí v neděli dne 22.6.1930 v chladných vodách jezera na Černé Nise. Mezi nimi i Herbert JOHNE, student III. ročníku učitelství v Liberci, který pocházel z Chotyně. Herbert Johne byl synovcem revírníka Johneho sloužícího na Nové Louce a trávil u svého strýce často prázdniny. Tehdy 18-ti letý Herbert Johne doplaval zhruba do poloviny přehrady, která je známá svojí ledovou vodou a zrádnými spodními proudy, kde jej opustily síly. (Později, po vylovení těla utopence, bylo zjištěno, že mu srdce vypovědělo službu.) Několik lidí mu ihned spěchalo na pomoc, avšak pro velkou vzdálenost od břehu nemohli k tonoucímu včas doplavat. Jeho tělo bylo vyloveno teprve po několika dnech. Pohřeb Herberta JOHNEHO se konal v pondělí dne 30. června 1930 v 9:30 hodin v libereckém krematoriu." Tolik tedy volný překlad obsahu článku.

Johneho pomníček (foto Herbert Endler) Pomníček Herberta Johneho na levém břehu přehrady na Černé Nise jsem poprvé vyhledal v pozdním odpoledni dne 1. srpna 1978. Snadno jsem nalezl hrubě opracovaný žulový balvan s tabulkou obrácenou směrem k vodní hladině a textem:

Herbert Johne
stud. paed.
* 18. August 1912
| 22. Juni 1930

Byl jeden z mála jizerskohorských letních dnů a po celodenním hledání pomníčků po horách jsem rovněž neodolal tmavým vodám tohoto jezera. Odložit starosti i šaty - a již jsem v náruči vodních víl, které v těle horkost zahánějí a mysli zapomenout dávají. Doplaval jsem zhruba do poloviny jezera a rázem pochopil, že kdyby se "něco stalo" - tak sem se každá pomoc ze břehu dostane skutečně pozdě - tak jako tenkrát k Herbertu Johnemu. Odpouštím v duchu jeho kamarádu, který později tvrdil, že mu došly síly když plaval na pomoc tonoucímu a vydávám se zpět ke břehu. Chvíli ležím natažen v trávě, naslouchám zvukům přicházejícího večera, pak zpět do šatů: vydávám se za zapadajícím srpnovým sluncem za dalšími pomníčky Jizerských hor...

Text a foto Herbert Endler,
člen spolku přátel pomníčků a památných míst Jizerských hor Patron.
Prameny:
Liberecké a Frýdlantské noviny
vlastní archív autora


[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Jméno: Jan Kovanic
e-mail: kovanic.jan@gmail.com
Předmět: úterý 24.6.1930

Děkuji za opis originálního nápisu, zaznamenaný 1978. A za datum dvaadvacátého!!! M. Nevrlý ve své Knize o Jizerských horách (vyd 1981, str 73) uvádí: Kovová tabulka stručně oznamuje, že Herbert Johne, student učitelství, narozený 18.8. 1912, zemřel 24. června 1930. Novější foto pak prozrazuje mnohem jednodušší nápis na další variantě: Foto: http://www.stovi.info/pomnicky/soubory/velfoto/f_johnexbg.htm Herbert Johne 24.6.1930 (bez data narození) Píšu knížku, jejíž jedna kapitola se odehrává kolem Černé Nisy roku 1961, a hledám tehdejší znění nápisů na pomníčcích, které jsem tedy tehdy jako dítě sám viděl, a je to tedy detektivka. Vrtalo mi hlavou, jaktože se student utopil v úterý. Nejspíš ho ten den vylovili… Ještě jednou díky za vysvětlení téhle "záhady" – byla neděle.

Vzkaz vložen dne 28.8.2013 v 21:13:37 [Odpovědět na příspěvěk]

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}