Krauseho smrt

V Knize o Jizerských horách od Miloslava Nevrlého se dozvíte, že: "Ve skalní změti úpatí Ořešníku na Zahradní stráni lze nalézt místo, kde se při lezení po skalách zřítil a smrtelně zranil Emil Krause".

V neděli, 21. května 1922 byli na výletě v oblasti Ořešníku tři chlapci ve věku 11-ti let z Lázní Libverdy. Adolf Watzlawik, Rudolf Augsten a Emil Krause. Lezli trochu po skalách, jak už to kluci dělají a přitom se posledně jmenovaný vlastní neopatrností zřítil z jedné ze skalních stěn na západní straně Ořešníku. Emil Krause spadl z výšky asi 10 metrů a po pádu nejevil známky života. Ostatní dva chlapci v hrůze z právě prožitého šoku neudělali nic jiného, než že utíkali domů a ze strachu nikomu nic neřekli! Teprve když se 10-ti letý Emil nevrátil domů, udeřili na ně rodiče: "Nebyli náhodou spolu zase někde v těch skalách?" V tu chvíli museli s hroznou pravdou ven. Z celé události byli stále tak vyděšení, že si ani nemohli vzpomenout na přesné místo neštěstí.
Chlapcovo tělo nalezl pan Jahn pomocí svého cvičeného psa až 23. května 1922. Přivolaný lékař Dr. Kaufmann konstatoval zlomeninu spodiny lebeční následkem pádu ze skály. Matka Emila Krauseho je vdova po padlém v I. světové válce a kromě Emila má ještě dvě děti ve věku 7 a 9 let.

Krauseho smrt (foto Herbert Endler) V padesátých letech označovala místo smrti Emila Krauseho plechová oválná tabulka. Když ji pan Emil Novák nalezl byla již silně zrezivělá a přečíst se dalo pouze "Emil". Dne 16.9.1967 tam sám umístil novou tabulku a 4.8.1981 další novou - měděnou. Další tabulka ze srpna 1986 měla dvě pravopisné chyby a tak teprve zatím poslední, ze dne 4.6.1988, od Františka Mrvy je nejhezčí. Přeji vám hodně trpělivosti při hledání.
Při mé poslední návštěvě s přáteli 26.9.1998 Honzou a Zdeňkem se ono příslovečné štěstí nechalo prosit. O romantických zákoutích v oblasti Zahradní stráně pod Ořešníkem by vám shora jmenovaní mohli od té doby vyprávět...
...ne, že by se mi přímo ztratili - zkrátka zvolili si vlastní cestu, takže jsem je naposledy viděl když mne čich vedl do skalní změti - do míst, kde jsem předpokládal místo smrti Emila Krauseho - a potom až za drahný čas - na značené cestě před vrcholem Ořešníku. Ale: podzimní den to byl krásný!


Česko-německý text na tabulce:

Desetiletý der 10 jährige
Emil KRAUSE
z Lázní Libverdy aus Bad Liebwerda
se zde zřítil stürzte hier am
21.5.1922
a smrtelně zranil. tödlich ab.

Text a foto Herbert Endler,
člen spolku přátel pomníčků a památných míst Jizerských hor Patron.
Prameny:
Liberecké a Frýdlantské noviny
vlastní archív autora


[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}