Langeho smrt

"Josef Lange, zámečnický učeň, odešel z domova v září roku 1908 (snad 3.9.) a vzal si s sebou otcův revolver. Kostra sebevraha Langeho, na které ještě držely zbytky šněrovacích bot, byla nalezena dne 17. 9. 1914 lesními dělníky, kteří hledali závětří, aby tu mohli poobědvat." Takový by mohl být stručný titulek pod fotografií Langeho smrti na Poledníku.

Abych něco přidal, beru do rukou Liberecké noviny ze dne 19.9.1914 a cituji:
"(Nález kostry.) Z Frýdlantu je nám hlášeno, že na Poledníku v revíru Hemmrich, našli lesní dělníci dne 17. září 1914 lidskou kostru. Dělníci hledali závětří, když chtěli pojíst trochu jídla a přitom učinili ve skalní puklině hrůzný nález. Na kostře byly dosud patrné zbytky šněrovacích bot, vedle ní ležely kapesní hodinky s řetízkem a peněženka spolu se dvěma revolvery. Dle těchto zachovalých předmětů bylo usouzeno, že se jedná o pozůstatky Josefa Lengeho, syna hajného. Josef Lange byl od 2. září roku 1908 hlášen jako pohřešovaný a z domova prý tehdy odešel z nešťastné lásky. Nalezené kosterní pozůstatky byly převezeny do márnice v Raspenavě."

Langeho smrt (foto Herbert Endler) Kříž Josefa Langeho jsem poprvé nalezl 19.4.1981 a naposledy navštívil 6.7.1998. Nejhezčí návštěva však byla ta ze dne 21.10.1995: Šel jsem Malým Štolpichem nahoru z Ferdinandova a v sedle mezi Poledníkem a Svinským čelem potkám Láďu Řezáče se Standou Senohrábkem. Nešťastné, nasupené výrazy obou přátel mi byly v zápětí vysvětleny: To snad není možný - nemůžeme najít Bäumelův kříž! Nemá ho někdo v opravě? Ujistil jsem je tehdy, že Bäumel je na svém místě a důležitě je oba k němu dovedl. "Když už jsme se tak sešli, nekoukneme se k Langeho kříži?" Zeptal jsem se přátel. Jasný, proč ne - to je otázky chviličky! Šel jsem tedy v čele rozhodnut zopakovat bezchybný nález - tentokrát Langeho kříže - odbočím, hledám, nahoru - dolů chodím, čím dál rychleji: Nic! Výraz, který měli moji přátelé předtím, zdobí asi nyní mou tvář. V tom slyším Láďu, jak volá: "Mám ho"!
Bylo to tedy 1:1 na znalosti v terénu a v tuto chvíli jsem si uvědomil: "Vždyť já u Langeho už nebyl 14 let!" Přeji vám více štěstí při jeho hledání.

Text a foto Herbert Endler,
člen spolku přátel pomníčků a památných míst Jizerských hor Patron.
Prameny:
Liberecké noviny
vlastní archív autora


[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}