Melzerův pomníček

"S jedním četníkem to nedopadlo dobře: Sedmadvacetiletý závodčí Robert Melzer doprovázel 19. srpna 1905 pokladníka s výplatou na staveniště přehrady." Tak začíná příběh o Melzerově smrti na straně 285; Knihy o Jizerských horách, autora Miloslava Nevrlého.
Pokračuji v příběhu zprávami z dobového tisku, který dne 20. 8. 1905 prostřednictvím Libereckých novin (Reichenberger Zeitung) uvádí, že:
"Robert Melzer využil při návratu ze staveniště přehrady na Černé Nise úzkokolejné železnice sloužící k dopravě materiálu na stavbu přehrady. Přeprava osob touto železnicí byla pochopitelně přísně zakázána. V prudkém stoupání se uvolnil poslední vagón, ve kterém Melzer seděl a rozjel se prudce zpět. Robert Melzer byl po chvíli zběsilé jízdy z vagónu vymrštěn - přičemž jej tento ještě krátce zachytil a tím byla závodčímu způsobena těžká zranění."
Tytéž noviny se ve dnech 21. a 24. 8. 1905 ještě k události vracejí s upřesňujícími údaji:
"Zranění Roberta Melzera, která si způsobil při pádu z vagónu úzkokolejky, se kromě vnitřního krvácení z rány na krku nezdají životu nebezpečná a je naděje na jeho uzdravení".

Příští článek přináší však zcela jinou zprávu:
"Závodčí Albert (skutečně napsali Albert místo Robert - pozn. autora) Melzer zemřel včera (23.8.1905) na následky svého zranění v liberecké nemocnici. Pohřeb zesnulého, který byl svědomitým četníkem a v brzké době měl převzít hostinec svého otce nedaleko Mostu, se koná v pátek ve 4. hodiny odpoledne."
V článku dne 28.9. 1905 se dočítám o rozhodnutí stavební společnosti a kamarádů Roberta Melzera zhotovit a vztyčit na místě neštěstí pomníček. Povolení od správce panství hraběte Clam-Gallase je již získáno a pomníček má být umístěn ještě na podzim letošního roku.
Melzerův pomníček (foto Herbert Endler) Dne 17. prosince 1905, dopoledne v půl jedenácté se koná v lese nedaleko Bedřichova odhalení pomníčku Roberta Melzera, který na tomto místě utrpěl dne 19.8. 1905 zranění, na jehož následky zemřel o čtyři dny později v liberecké nemocnici.

Na pomníčku je deska s nápisem:

"Památce Roberta Melzera
c.k. četnického strážmistra
který zde byl
19. srpna 1905
při výkonu svého povolání zraněn".


Tak zněl volně přeložený text na původní pamětní desce pomníčku Roberta Melzera. Dodejme jen, že se slavnostního odhalení pomníčku zúčastnilo i několik tehdejších význačných osobností, které zvídavý čtenář (pokud bude mít zájem) nalezne vyjmenovány v článku dobových Libereckých novin.

Text a foto Herbert Endler,
člen spolku přátel pomníčků a památných míst Jizerských hor Patron.
Prameny:
Nevrlý,M.:"Kniha o Jizerských horách"
vlastní archív autora


[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Jméno: Jan Kovanic
e-mail: kovanic.jan@gmail.com
Předmět: Povýšení

Miloslav Nevrlý píše o "závodčím" Melzerovi, na pomníčku je zmíněn "strážmistr". Nejspíš byl Melzer posmrtně povýšen. Porušil sice zákaz jízdy na vozících úzkokolejky, ale padl vlastně ve službě.

Vzkaz vložen dne 28.8.2013 v 14:05:22 [Odpovědět na příspěvěk]

Jméno: Jan Kovanic
e-mail: kovanic.jan@gmail.com
Předmět: Varianta nápisu

Podle fotografie je znění nápisu na desce toto: „Robert Melzer, četnický strážmistr. Byl při nehodě dne 19.8.1905 na tomto místě smrtelně zraněn.” Ale to slovo "památce" mi v hlavě rezonuje. Znám to místo od dětství (*1951). Zdá se, že se (nejen) na tomto místě obměňovaly desky (poté, co je nejspíš někdo ukradl) i nápisy. Úplně první deska byla nejspíš v němčině, předpokládám. Zajímala by mě období, kdy docházelo k obměně desky. Ta první česká varianta mohla být poválečná (do r. 1948), protože pak už se památky četníkům nevěnovaly…

Vzkaz vložen dne 28.8.2013 v 11:41:06 [Odpovědět na příspěvěk]

Jméno: Jirka
e-mail: jan.bubacek@seznam.cz
Předmět: byli jsme u Melzerova pom

Dnes, 19.8.2009 jsme shodou okolnosti sli na turistice kolem tohoto krizku, tak nas zajimalo, co se tomuto cetnikovi stalo. Je dobre, ze to je na vasich strankach detailne uvedeno. Dekujeme a at se vam dari!

Vzkaz vložen dne 19.8.2009 v 20:37:37 [Odpovědět na příspěvěk]

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}