Byl jsem u toho!

Dne 13.9.2003 se dle níže uvedené pozvánky konala malá slavnost při příležitosti obnovení Wildnerových Božích muk v Raspenavě.

...když tato Boží muka, postavená roku 1862 panem  Ignácem Wildnerem, statkářem z Raspenavy čp. 1, opravoval v roce 1923 Josef Wildner, syn jejich tvůrce, určitě nemohl tušit, že 12.4.1930 tragicky zahyne zasypán zeminou ve svém vlastním lomu. Nicméně - stalo se! Jak víme z příběhu pomníčku Wildnera-Leubnera, umístěného na osamoceném, dvouvrcholovém  kopci severně od Ferdinandova. Kopec se v mapě nazývá Na hrátkách (ale tento název bych nedoporučoval používat v Hejnicích, tam se mu říká Na chatkách)! Právě tam stojí v malém, opuštěném lomu, kamenný pomníček s tabulkou.

Vraťme se však k slavnosti z 13.září letošního roku. Po dlouhotrvajících vedrech a následném suchu se právě tento den rozhodla nebesa vydat zemi dlouho očekávanou vláhu. Prostě pršelo a chvílemi lilo, řekli byste. Můžeme to nazvat i jinak, v duchu slov pátera Rabana, který se slavnosti spolu s asi patnácti nejvěrnějšími zúčastnil. Můžeme to nazvat Božím požehnáním po dlouhém suchu -- a to zní určitě lépe. Jenomže co je hlavní, slavnost se konala a přítomné hřála nejen skutečnost, že obnovená Boží muka jsou skutečně pěkně a citlivě restaurována, ale i slova pronášená panem páterem Rabanem. Nic nevadil z nebe padající vytrvalý déšť, deštník v rukou pana Heinzla zaštítil pana pátera a ten, k velké radosti přítomných vytvořil tu pravou slavnostní atmosféru.

Po oficiální části se přítomní ještě dlouho nerozcházeli, hovořili spolu, ochutnávali výborné koláče pro tuto chvíli zvláště upečené a nakonec, nakonec se rozloučili a rozešli do svých domovů bohatší o pěkný zážitek jednoho deštivého sobotního odpoledne.

Díky všem!

 

Přílohy:        4 snímky ze slavnosti

 

[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}