Vložit odpověď na příspěvek
Kouzlo hledání skutečnosti
Ve chvíli, kdy jsme se pro jedno z loňských vydání spolkového časopisu Patron rozhodli připravit krátké připomenutí padesátého výročí úmrtí Franze Hausmanna, domníval jsem se, že půjde o snadnou záležitost. Neměl jsem v úmyslu pouštět se do žádných podrobností. Brzy se ale ukázalo, že opak je pravdou.
Nejprve jsem poprosil mého hejnického přítele Mirka Jecha, zda by mi nemohl zjistit, jaké bylo v den odchodu Franze Hausmanna na jeho poslední cestu počasí. Tuším, že si řeknete, co na tom záleží? Ale já přemýšlel o tom, jaký den si asi hajný ze sedla k tak osudovému rozhodnutí zvolil; jestli mu na cestu svítilo sluníčko, nebo zda bylo počasí zachmuřené, duši tísnící. Chtěl jsem se o tom v článku několika slovy zmínit. Je známo, že Mirek po několik desetiletí tyto údaje měřil a zaznamenával pro meteorology. Jenže on na moji prosbu odpověděl dotazem – o který den se mi prý jedná? Až teď mi vše došlo: různé zdroje totiž uvádějí dvě data – buď 16., nebo 18. září 1964. Na stávající pamětní tabulce je uvedeno datum úmrtí 18. 9., ale na té první, kterou s přáteli upevnila na vyhlídce nedlouho po nehodě vdova Liesl Hausmannová, bylo 16. 9. Dokládají to fotografie z rodinného alba Hausmannových.
V prvním vydání Knihy o Jizerských horách uvedl Miloslav Nevrlý 18. 9., ve všech následujících už ale najdeme 16. 9. 1964. Ani Mílu nenechal ten drobný rozpor v klidu, a proto se vypravil do libereckého archivu, aby nahlédl do své kartotéky, kterou tam před časem uložil. Do „Hausmannovy karty“ si před mnoha lety zapsal, že se bývalý hajný oběsil 18. 9. 1964. Další informace lze najít v kartotéce Emila Nováka; ten si v ní – dle sdělení Herberta Endlera – zapsal 16. září 1964.
Bylo jasné, že pravdy se lze dopátrat jedině ze zápisu v matriční knize. Ale která matrika zápis obsahuje? Raspenavská nebo chrastavská, která je příslušná pro Oldřichov? Bývalá hájovna, tehdejší Franzovo bydliště, se nachází v Oldřichově, ale hned za domem – Oldřichovským sedlem – probíhá hranice s katastrálním územím Raspenava. Dobrá rada tentokrát přišla od dalšího kamaráda z Hejnic, Jana Heinzla. Připomněl, že zápisy se pořizují do matriky toho území, kde dotyčný zemřel. To bylo správné vodítko; nabyl jsem jistotu, že zápis se nachází v Raspenavě, neboť Viničná cesta patří právě tam. Pomocnou ruku mi podal opět Mirek Jech. Nejprve vyhledal s dopomocí vstřícné pracovnice městského úřadu na raspenavském hřbitově hrob, kde je Franz Hausmann pochován. Avšak nápis na náhrobní desce uvádí jen jména bez dat.
A tak až návštěvou raspenavského matričního úřadu zjistil Mirek jednoznačné údaje: Franz Hausmann se narodil 19. února 1885 ve Frýdlantě a zemřel ve středu 16. září 1964. Ze zápisků Miloslava Nevrlého víme, že k rozloučení došlo v libereckém krematoriu 23. září v 15 hodin. Franzova žena Elisabeth – Liesl – přežila svého muže téměř o 40 let; zemřela 24. listopadu 2001 ve Frýdlantě. O tom, zda je pochována ve stejném hrobě jako Franz, můžeme zatím jen spekulovat, na náhrobku její jméno uvedeno není.
Jaké bylo v uvedený den počasí, to se mi nakonec zjistit nepodařilo. Z neznámých důvodů – jak mi sdělil přítel Jech – nejsou podrobnější údaje zrovna z té doby k dispozici. Jisté však je, že tabulka na „Krásné vyhlídce“ při Viničné cestě (tak ji říkala paní Hausmannová), uvádí v současnosti den Franzova úmrtí chybně. Pokud byste se chtěli někdy na raspenavském hřbitově zastavit u hrobu Franze Hausmanna a položit na něj třeba kytičku, najdete ho ve čtvrté řadě prvního pole vlevo od vchodu.
Texty k fotografiím:
01 – Původní tabulku instalovala Liesl Hausmannová s přáteli (foto archív Spolku Patron)
02 – Datum na současné tabulce bude nutné opravit (foto Bohumil Horáček)
03 – Hrob Franze Hausmanna na hřbitově v Raspenavě (foto Otokar Simm)
[ Vložit příspěvek do diskuze ]
Příspěvky k článku:
Jméno: Jana
e-mail: johanka1924@seznam.cz
Předmět: počasí
Tak potvrzeno, podařilo se mi sehnat denní záznamy z alespoň některých stanic a bylo pěkné slunečné počasí na celém území Čech (čímž myslím 16. září r. 1964). V Praze teplota dokonce atakovala 27 stupňů, na obloze bylo málo oblačnosti. Doufám, že jsem to odečetla dobře, měla jsem k dispozici skenované ročenky, ale fakt děsně blbě skenované. Přeji spoustu úspěchů ve Vaší práci, a velký obdiv a poděkování - moc jste mne poučili a zaujali. J.
Vzkaz vložen dne 30.1.2015 v 13:00:36 [Odpovědět na příspěvěk]
Jméno: Jana
e-mail:
Předmět: počasí 16.9.1964
Dobrý den podle ročenky (na první kouknutí, ještě zapátrám) měla poměrně blízká stanice Bedřichov ranní teplotu 1,2, odpolední nejvyšší 24 stupňů, vítr slabý - odhaduji tedy, že Vámi zkoumaný den sebevraždy byl slunečný a teplý. Podívám se na to ještě pořádně. Zdrojů, kde je možné tyto informace získat je velmi málo.
Vzkaz vložen dne 30.1.2015 v 12:41:59 [Odpovědět na příspěvěk]