Vložit příspěvek

Vzkazy jsou určeny pro členy spolku a příznivce, takže sem vkládejte příspěvky, kterésouvisí s tematikou stránek. Ostatní příspěvky budou smazány. Z HTML tagů je možné použít pouze<a href=...> ostatní budou smazány!

 Jméno
 Předmět
 E-mail: 
 Vzkaz
Vzhledem k tomu, že se najde spousta de*ilů, které baví zahlcovat vzkazy spamem, vložte prosím do pole Kontrola poštovní směrovací číslo adresy spolku (najdete ho v hlavičce stránky).
 Kontrola
 

Jägerova smrt na Kristiánovské cestě

...téměř se mi chce říci, že se jedná o jeden z nejznámějších pomníčků Jizerských hor. Když ne nejznámější - tak snad nacházející se na nejfrekventovanějším místě Jizerek. Ale což, máte pravdu - co je mi po tom!? Mám psát o Jägerovi a nekomentovat frekventovanost Jizerek...

O pomníčku Karla Jägera na Kristiánovské cestě (jako i o dalších pomníčcích) také koluje více verzí. Jednak je tu Kniha o Jiz. horách Miloslava Nevrlého, jednak jsou tu doklady z dobového tisku a jednak jsem zaznamenal i vyprávění přímého pamětníka. Myslím si však, že v jednom se všichni musí shodnout: Na tomto místě zahynul člověk! Nicméně popořádku...

...nejdříve tedy noviny:
Smrt umrznutím. Tak zněl titulek v Libereckých novinách ze dne 3.2.1927 a dále se uvádí: "Při přibližování dřeva na horní Welcovské silnici (podle chaty Welcovky - pod Rozmezím, pozn. překladatele) utrpěl neštěstí Karel Jäger z Janova. Nešťastník zůstal uvězněn pod plně naloženými převrácenými saněmi a přesto, že volal o pomoc - nikdo jej neslyšel. Při osmistupňovém mrazu tak zůstal po celou noc. Nalezli jej teprve na druhý den ráno - ještě živého, ale zemřel na následky prochladnutí ještě při převozu do Krisitiánova."

...a pamětník mi povídá:
"Víš, to tehdy Jäger svážel dřevo s ostatními svážeči po Kristiánovské cestě. Ostatní dřevaři si řekli pro tento den již "dost" a odešli po poslední fůře domů. Jenomže Jäger sám ještě zůstal a pokračoval ve svážení dřeva - dokud se nesetmí. Ráno jej našel ferdinandovský dřevorubec Hausmann u převrácených saní přimrzlého k cestě. Viditelná zranění neměl". Pamětník mi dokonce ukazoval polohu v jaké byl Jäger nalezen. Říkal mi rovněž věci, které si nechám pro sebe - o mrtvých jen dobře.

Pomníček  Karla Jägera (foto Herbert Endler) Pomníček smrti Karla Jägera nelze přehlédnout - na cestě z Kristiánova nahoru na Rozmezí jej uvidíte po pravé straně. Byl postaven skupinou Přátel přírody z Janova a slavnostně odhalen 18. září roku 1927.
Plechová tabulka na žulovém kvádru pomníčku Karla Jägera zvěstuje kolemjdoucím, že:

| Karl Jäger

Zahynul zde na tomto místě
dne 27. ledna 1927
pod převrácenými saněmi
při svážení dříví.

...tak až pojedete kolem na horském kole, na běžkách či půjdete pěšky: vzpomeňte krátce na těžkou práci svážečů dřeva, jejichž plně naložené saně můžete dodnes vidět v muzeu na Jizerce, a nezapomeňte - zavzpomínat na zašlé časy tohoto koutu Jizerských hor lze i v památníku na Kristiánově. Tak se těším, že se stavíte...

Text a foto Herbert Endler,
člen spolku přátel pomníčků a památných míst Jizerských hor Patron.
Prameny:
"Reichenberger Zeitung" 1927
vlastní archív autora


[ Vložit příspěvek do diskuze ]


Příspěvky k článku:

Doposud nebyl žádný příspěvek vložen.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}