PŘEJEME VÁM KRÁSNÉ VÁNOCE !

- články - - (23.12.2016)

... zobrazit celý článek.

Putování jarním Frýdlantskem roku 1990

Milan Poláček, foto autor - články - výlety a výpravy - (22.11.2016)

První apríl roku 1990 ani v nejmenším nedělal čest svému jménu. Sotva se rozednilo, bylo jasné, že začíná nezvykle teplý a slunečný den. Tak nezvyklý, jak podivná byla uplynulá zima a po ní předjaří, které tehdy přišlo velmi brzy. ... zobrazit celý článek.

Příběh pomníčku Jizerské magistrály

Vladimír Horáček, foto autor - pomníčky - památky - (14.11.2016)

Na pomníčku Jindry Štajnce pod křižovatkou U Buku přibyly nedávno další dvě tabulky. Jedna se jménem Cyrila Hoidekra a druhá, označující kámen jako památku spoluzakladatelů Jizerské magistrály. ... zobrazit celý článek.

O náhodách a desce císařovny Alžběty z rokle Velké Štolpichu

Jan Heinzl - pomníčky - památky - (06.11.2016)

Mou pomníčkovou femme fatale posledních let se stala pamětní deska císařovny Alžběty v rokli Velkého Štolpichu. Tuto významnou památku spolek Frýdlantsko s četnými partnery obnovil před pěti lety. ... zobrazit celý článek.

Vysvěcení Gahlerova pomníku

Foto Herbert Endler - pomníčky - památky - (21.10.2016)

V pátek 21. října 2016 byl slavnostně odhalen a vysvěcen Gahlerův kříž na Nové Louce. ... zobrazit celý článek.

Nové svaté obrázky v údolí Malého Štolpichu

Herbert Endler, foto autor - pomníčky - památky - (20.10.2016)

Začátkem letošního září jsem obdržel fotografii obnovené památky ve výklenku na Nové poutní cestě Malým (Bílým) Štolpichem, s informací o dalších svatých obrázcích umístěných podél této cesty. Ta oblast je pro mě srdeční záležitostí, a tak jsem se tam  ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Na návštěvě v ruprechtickém lomu

Otokar Simm, foto autor - články - příroda, ochrana přírody - (06.10.2016)

V první polovině letošního roku se několik členů výboru Spolku Patron vydalo do ruprechtického lomu firmy Ligranit a. s.. Účelem naší návštěvy bylo jednání o možnostech dodání kamene, který by měl posloužit k obnově zaniklého Gahlerova kříže ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 3.

Setkání u Krömerovy boudy

Otokar Simm - články - historie - (30.09.2016)

Před nedávnem si veřejnost připomněla 100 let od protržení přehrady na Bílé Desné. Ke stoletému výročí protržení přehradní hráze zorganizovali manželé Christa a Walter Gradlovi z německého Künzellu s několikaměsíčním časovým předstihem rodinné setkání na ... zobrazit celý článek.

Tabulka v Zaječím dole nad Fojtkou

Josef Joe Kuna - pomníčky - nešťastné náhody - (23.09.2016)

Snímek náhodně nalezené tabulky se jménem nad Fojtkou jsem rozeslal přátelům. Ozval se mi Jarda Haufer s odkazem na liberecký deník.cz a hned bylo vše jasné. ... zobrazit celý článek.

Na Nové Louce již stojí Gahlerův kříž

Bohumil Horáček - pomníčky - památky - (21.09.2016)

Dne 21. 9. 2016 se na Novou Louku po 50 letech vrátil Gahlerův kříž. Jeho instalace ... zobrazit celý článek.

Kratzerův obrázek v údolí Hájeného potoka je opraven

Herbert Endler - pomníčky - dřevorubecké smrti - (19.09.2016)

Někdy v červenci mi volal přítel Jan Podhora z Hejnic, že sundal a odnesl domů věkem poničený Kratzerův obrázek. Památka je umístěna na skále před prvním mostem přes Hájený potok ... zobrazit celý článek.

Gregorův a Lichteneckerův kříž odcizeny

Bohumil Horáček - pomníčky - památky - (06.09.2016)

Jak již jistě někteří z vás zaznamenali, z Jizerských hor zmizely dvě drobné památky. Na kameni při Vládní cestě chybí Lichteneckerův kříž a na lesní křižovatce mezi Novou Loukou a přehradou na Černé Nise nelze spatřit Gregorův kříž. ... zobrazit celý článek.

Odhalení pomníku obětem 1. světové války ve Vísce

Bohumil Horáček - pomníčky - památky - (06.09.2016)

V obci Víska na Frýdlantsku byl v sobotu 3. září odhalen obnovený pomník obětem 1. světové války. Pomník byl postaven ... zobrazit celý článek.

Gahlerův kříž poprvé sestaven

Bohumil Horáček - pomníčky - památky - (01.09.2016)

Obnova Gahlerova kříže na Nové Louce je hlavní akcí, kterou Spolek Patron provádí v letošním roce. Poslední srpnový den byl kříž i s podstavcem poprvé "nasucho" sestaven ... zobrazit celý článek.

Dodatečná oprava Matouschkovy hrobky

Bohumil Horáček - pomníčky - památky - (01.09.2016)

Přesně po roce se Spolek Patron vrátil na hřbitov do Oldřichova v Hájích. Bylo nutné provést částečné úpravy na obnovené hrobce Josefa Matouschka. ... zobrazit celý článek.

Spolkový výlet za pomníčky v severním podhůří

Bohumil Horáček, foto autor - články - výlety a výpravy - (29.08.2016)

V sobotu dne 27. srpna 2016 spolek Patron uspořádal pěší výlet, který mapoval pomníčky v severním podhůří ... zobrazit celý článek.

Svatojánský kult na Frýdlantsku

Bohumil Horáček, foto autor - pomníčky - památky - (16.08.2016)

Před několika týdny jsme psali o přemístěné soše svatého Jana Nepomuckého v Mníšku u Liberce. Zatímco sochu v Mníšku můžeme zařadit spíše na Liberecko, není bez zajímavosti, že se s četnými stopami svatojánského kultu setkáme i na Frýdlantsku. ... zobrazit celý článek.

Obnova Gahlerova kříže na Nové Louce

Bohumil Horáček - pomníčky - památky - (05.08.2016)

Hlavní akcí, kterou Spolek Patron provádí v letošním roce je obnova tzv. Gahlerova kříže, který se nacházel na křižovatce ... zobrazit celý článek.

Oprava Kratzerova obrázku

Spolek Patron - pomníčky - dřevorubecké smrti - (01.08.2016)

Turisté, kteří během prázdnin procházeli údolím Hájeného potoka, již jistě zjistili, že u prvního mostu ... zobrazit celý článek.

Setkání u Krömerovy boudy

Otokar Simm - články - lidé, společnost - (26.07.2016)

V předprázdninovém období se u Protržené přehrady sešla početná společnost – potomci Josefa Krömera a jejich rodinní příslušníci. Jak známo, antonínovský učitel Josef Krömer se ve dvacátých letech minulého století zasloužil o postavení chaty zvané K ... zobrazit celý článek.

Hrobka rodiny Neuhäuser a Berger v Oldřichově v Hájích

Jiřina Vávrová - pomníčky - památky - (29.06.2016)

Na hřbitově v Oldřichově v Hájích, hned vedle nově opraveného Matouschkova hrobu, smutně chátrá hrobka rodiny Neuhäuser a Berger. Hrobka tvoří jednu z dominant hřbitova. ... zobrazit celý článek.

Za Ladislavem Řezáčem

Spolek Patron - články - - (29.06.2016)

Na světě nejsou pouze dobré zprávy. V úterý 21. června 2016 nás navždy opustil Ladislav Řezáč. ... zobrazit celý článek.

Památky v okolí obce Višňová – 2. díl

Rudolf Makeľ, foto autor - pomníčky - památky - (06.06.2016)

V prvním díle článku jsme opustili obec Višňová v její místní části Andělka, a to u kříže, který stojí na úpatí Větrného vrchu. Do Andělky se vracíme i na začátku druhého dílu, konkrétně na její severovýchodní okraj, kde u silnice na Filipovku objevíme je ... zobrazit celý článek.

Svatý Jan Nepomucký v Mníšku u Liberce

Otokar Simm, foto autor - pomníčky - památky - (31.05.2016)

Jedním z nejoblíbenějších a také nejuctívanějších ze šestnácti českých světců je jistě sv. Jan Nepomucký. Žil ve 14. století a legenda vypráví příběh o jeho mučednické smrti ve vlnách Vltavy. ... zobrazit celý článek.

Kříž Ediny Winkelbauerové od února zdobí pamětní tabulka

Jan Heinzl - pomníčky - památky - (27.05.2016)

Nedaleko bývalé hájovny v Hořeních Pasekách nechala Edina Winkelbauerová, rozená hraběnka Clam-Gallasová, v roce 1935 vztyčit více jak 3 metry vysoký dřevěný kříž. ... zobrazit celý článek.

Pomník bombardování ve Frýdlantu

Rudolf Makeľ - články - historie - (16.05.2016)

Osmého května, v den 71. výročí, byl ve Frýdlantu odhalen pomník obětem leteckého bombardování města a okolí. ... zobrazit celý článek.

Císařská alej a Pyšná princezna

Bohumil Horáček - články - historie - (03.05.2016)

Císařská alej spojuje libereckou místní část Vesec a obec Dlouhý Most. Alej byla vysázena v rámci oslav 60 let vlády císaře Františka Josefa I., který na rakouský trůn nastoupil v prosinci roku 1848. ... zobrazit celý článek.

Začala oprava Wagnerova kříže

Spolek Patron - pomníčky - památky - (22.04.2016)

Jednou z hlavních priorit Spolku Patron pro rok 2016 je oprava tzv. Wagnerova kříže nad malým železničním tunelem v Lučanech nad Nisou. ... zobrazit celý článek.

Spolkový výlet - Vycházka po památkách v osadách obce Višňová

Rudolf Makeľ, foto autor - články - výlety a výpravy - (22.04.2016)

Na malém nádraží v Minkovicích se nás v sobotu 16. dubna 2016 sešlo celkem třináct osob a jeden pes. Přivítal nás starosta obce ... zobrazit celý článek.

Nová Ročenka Jizersko-ještědského horského spolku 2015

Spolek Patron - články - - (12.04.2016)

V prvních dubnových dnech vydal Jizersko-ještědský horský spolek svoji již čtrnáctou Ročenku, která je určena nejen členům spolku, ale všem zájemcům o Jizerské, Ještědské či Lužické hory a jejich podhůří. ... zobrazit celý článek.

Oprava kříže sedmileté války

Výbor spolku - pomníčky - památky - (30.03.2016)

Pomník Sedmileté války je opravován ... zobrazit celý článek.

Památky v okolí obce Višňová – 1. díl

Rudolf Makeľ - pomníčky - památky - (07.03.2016)

Přijměte pozvání k pomyslnému putování po některých zajímavých památkách, o které se obec Višňová pečlivě stará a řadu z nich v posledních letech opravila. ... zobrazit celý článek.

Vzácní hosté u Krop-Seffova kříže

Otokar Simm - pomníčky - pytlácké příběhy - (27.01.2016)

Zcela mimořádná návštěva dorazila vloni na podzim ke Krop-Seffovu kříži. V rámci exkurze připravené Krajským ředitelstvím Lesů ČR v Liberci sem zavítala pravnoučata Franze Clam-Gallase. ... zobrazit celý článek.

Revitalizace starého hřbitova v Dětřichově

Bohumil Horáček - články - historie - (18.01.2016)

Možná jste si někteří při návštěvě Dětřichova všimli, že na starém hřbitově, obklopujícím kostel sv. Anny, probíhají terenní úpravy a že kamenné náhrobky jsou rozebrány a leží u zdi kostela. ... zobrazit celý článek.

Historie ukrytá na hřbitově v Oldřichově v Hájích

Bohumil Horáček - články - - (13.01.2016)

V souvislosti s loňskou opravou hrobky Josefa Matouschka mnozí z nás strávili mnoho hodin na hřbitově v Oldřichově v Hájích. Měli jsme čas nejen renovovat, ale prostřednictvím ostatních náhrobků poznávat historii Oldřichova v Hájích ... zobrazit celý článek.

Oprava památky Marie Vaterové

Otokar Simm - pomníčky - památky - (30.11.2015)

K Lučanům a Maxovu mám odedávna blízko, je to můj oblíbený kraj. A tak není divu, že již mnoho let často projíždím či procházím i kolem pomníčku Marie Vaterové v Horních Lučanech. ... zobrazit celý článek.

Výlet do okolí Ferdinandova

Spolek Patron - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (18.11.2015)

V sobotu 14. listopadu 2015 jsme uspořádali spolkový výlet za přírodními, církevními i technickými památkami v okolí Ferdinandova. ... zobrazit celý článek.

Pomníček Panny Marie Bolestné v Horním Maxově je opraven

Otokar Simm - pomníčky - památky - (11.11.2015)

Již před dvěma roky, kdy byla dokončena a předána do užívání renovovaná maxovská křížová cesta, řekli si členové Spolku Patron, že by rádi obnovili i starý pomníček, stojící při silnici vedle bývalé kapličky Panny Marie Bolestné. ... zobrazit celý článek.

Polská „protržená přehrada“ a dávné trojmezí

Bohumil Horáček - články - obecné - (06.11.2015)

V srpnu letošního roku uplynulo již pět let od ničivé bleskové povodně, která zasáhla Liberecko a Frýdlantsko ve dnech 7. a 8. srpna 2010. Mnoha lidem v regionu tato katastrofa významným způsobem změnila život a nezacelené jizvy po napáchaných škodách můž ... zobrazit celý článek.

Pohnutý osud Jiřího Španiela

Oldřich Sladkovský - články - - (29.10.2015)

Na budově Umělecko-průmyslové školy v Jablonci je umístěna pamětní deska, která připomíná, že na této škole v letech 1895 až 1899 studoval budoucí sochař a medailér Otakar Španiel. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 2.

Nehoda Ernsta Daniela u Blumendorfu

Otokar Simm - pomníčky - dřevorubecké smrti - (20.10.2015)

Polská část Jizerských hor neoplývá příliš velkým množstvím pomníčků. Říká se, že schaffgotschská vrchnost si nepřála, aby byly připomínány nehody pytláků, pašeráků a snad ani dřevařů. ... zobrazit celý článek.

Veřejnost si připomněla Josefa Matouschka

Bohumil Horáček, Otokar Simm - články - - (18.10.2015)

V sobotu 17. října se na obecním hřbitově v Oldřichově v Hájích konala Vzpomínka na Josefa Matouschka ... zobrazit celý článek.

Boží muka v Horním Maxově jsou opravena

Otokar Simm - pomníčky - památky - (13.10.2015)

Členové Spolku Patron (Jiří Herčík, Herbert Endler a Otokar Simm) připevnili dne 8. října 2015 za deštivého počasí na pomníček ... zobrazit celý článek.

Vzpomínka na Josefa Matouschka

Spolek Patron - - - (05.10.2015)

Obnovená hrobka Josefa Matouschka je těsně před dokončením. ... zobrazit celý článek.

Oprava Neuwingerovy památky

Spolek Patron - pomníčky - nešťastné náhody - (14.09.2015)

Dne 2. září 2015 jsme byli jedním z jizerskohorských turistů upozorněni na špatný stav Neuwingerova kříže ... zobrazit celý článek.

Zemřel Karel Nádeník

Spolek Patron - články - - (14.09.2015)

S hlubokou bolestí a zármutkem oznamujeme ... zobrazit celý článek.

Obnova hrobky Josefa Matouschka

Spolek Patron - pomníčky - památky - (10.09.2015)

Obnova hrobky Josefa Matouschka pokračuje. ... zobrazit celý článek.

Oprava hrobky Josefa Matouschka

Bohumil Horáček - články - - (31.08.2015)

Na hřbitově v Oldřichově v Hájích pokračují práce na opravě hrobky libereckého propagátora turistiky, znalce krajiny ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Provedené činnosti členů Spolku Patron

Herbert Endler - pomníčky - památky - (29.07.2015)

Dne 22.7.2015 umístili manželé Endlerovi u štoly Beránek Boží na strom svatý obrázek. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Příběh památky Jindry Štajnce

Vladimír Horáček - články - lidé, společnost - (14.07.2015)

Nenápadnou tabulku, která je zobrazena na titulní straně tohoto vydání časopisu Patron, věnovali kamarádi Jindrovi Štajncovi. Památku je možné objevit vlevo od cesty, půjdete-li z Bedřichova po trase Jizerské magistrály k rozcestí U Buku. ... zobrazit celý článek.

Porscheho pomník vykoukl z lesa

Spolek Patron - pomníčky - vraždy a loupeže - (14.07.2015)

Porscheho pomník, který se nachází v údolí horního toku Černé Nisy, se v devadesátých letech 20. století po vykácení lesa ocitl na holé planině. Dnes je již znovu ukryt v lese. ... zobrazit celý článek.

Památka padlých turnerů pod Bramberkem a její nepovedená oprava

Otokar Simm - pomníčky - památky - (08.07.2015)

Při takzvané Bramberské silnici, vedoucí z Lučan nad Nisou kolem pily do Horního Maxova, stával hostinec Zur Schweiz, zvaný též Schweizerbaude, tedy Švýcarská bouda. Nacházel se až pod Bramberkem, kde už silnice přestala stoupat. ... zobrazit celý článek.

Carl Kostka – po stopách libereckého starosty

Bohumil Horáček - články - historie - (05.07.2015)

Oldřich Sladkovský, člen Spolku Patron, zaslal na adresu spolkového výboru krátkou zprávu o své návštěvě města Mimoně, kde mimo jiné objevil pamětní desku na rodném domě předválečného libereckého starosty Carla Kostky. ... zobrazit celý článek.

Nové vydání mapy Jizerské hory a Frýdlantsko 1 : 50 000

Otokar Simm - články - obecné - (05.07.2015)

Právě v těchto dnech vyšlo 7. vydání mapy Jizerských hor a Frýdlantska. Obsahuje velké množství ... zobrazit celý článek.

Terénní úprava u pomníčku v Horním Maxově

Otokar Simm - pomníčky - památky - (15.06.2015)

Ve čtvrtek 11. června 2015 se podílelo 5 členů a 2 nečlenové Spolku Patron na úpravě terénu u pomníčku ... zobrazit celý článek.

Pátráme po původu památky

Ladislav Řezáč - pomníčky - památky - (15.06.2015)

Na obecním úřadu v Desné je umístěna socha ... zobrazit celý článek.

Oprava Matouschkovy hrobky začala

Spolek Patron - pomníčky - památky - (01.06.2015)

Na hřbitově v Oldřichově v Hájích pomalu pokračují práce na obnově hrobky tvůrce slavné mapy Jizerských hor Josefa Matouschka. ... zobrazit celý článek.

Sobotní výlet

Ruda Makeľ - články - výlety a výpravy - (28.04.2015)

Pár informací ze sobotního výletu ... zobrazit celý článek.

O tajemné tabulce pod Ptačími kupami

Karel Nádeník - články - historie - (26.04.2015)

Dovolte mi, vážení členové Spolku Patron, seznámit vás s „pomníčkovým“ příběhem z podzimu 2014. Činím tak na popud mého jizerskohorského přítele Otokara Simma. ... zobrazit celý článek.

Vzpomínkový výlet k památce Emila Nováka

Libor Bednařík - články - výlety a výpravy - (16.04.2015)

V sobotu 11. dubna Spolek Patron pořádal každoroční vzpomínkové setkání u pamětní desky Emila Nováka na Věži Grálu. V Bílém Potoce u nádraží se nás sešlo celkem patnáct. Jedna skupinka s dětmi šla ... zobrazit celý článek.

Vyšla třináctá Ročenka Jizersko-ještědského horského spolku

Otokar Simm - články - - (16.04.2015)

V sobotu 11. dubna byla poprvé představena nová Ročenka JJHS 2014. Jedná se o její již 13. ročník. Stejně jako ty minulé, je i tato Ročenka určena nejen členům spolku, ale všem zájemcům o Jizerské, Ještědské či Lužické hory a jejich okolí. I tentokrát v n ... zobrazit celý článek.

Štolfův kříž je opraven

Spolek Patron - pomníčky - nešťastné náhody - (07.04.2015)

Tanvaldští přátelé pomníčků, Jan Preisler a Petr Kovář, v neděli 15. března provizorně opravili ... zobrazit celý článek.

Jindřichova výšina – nalezení zapomenuté vyhlídky

Josef Joe Kuna - články - - (31.03.2015)

Kamennou komoru (dříve zvanou Steinkammer) nad údolím Kamenice, obyvateli Josefova Dolu zvanou Partyzánka, mnozí dobře znají. Pravda, nikdy zde žádní partyzáni nebyli, ale místní děti si sem chodívali po válce hrát. ... zobrazit celý článek.

Vychází kniha Hrabata z Gallasu, Clam-Gallasu a Hejnice: Poutní místo a jeho patroni.

Spolek Patron - - - (28.03.2015)

Na začátku dubna letošního roku vyjde očekávaná kniha historiků Dr. Milana Svobody a PhDr. Jana Heinzla Hrabata z Gallasu, Clam-Gallasu a Hejnice: Poutní místo a jeho patroni. ... zobrazit celý článek.

Máme za sebou členskou schůzi

Spolek Patron - články - - (24.03.2015)

V sobotu 21. března 2015 se v reprezentativních prostorách vily Schowanek v Jiřetíně pod Bukovou konala členská schůze Spolku Patron. Na výroční zasedání dorazilo ... zobrazit celý článek.

Schäferův kříž je ozdobou Nového Města pod Smrkem

Ladislav Řezáč - pomníčky - památky - (23.03.2015)

Obnovený Schäferův kříž, který se nachází v Novém Městě pod Smrkem, za posledním domem č. p. 862, vlevo u silnice na Ludvíkov. Tento časem zapomenutý a lidmi rozvalený kříž ... zobrazit celý článek.

Jizerský sloup již nestojí

Bohumil Horáček - pomníčky - památky - (18.03.2015)

Po dobu téměř čtyřiceti let mohli znalci Jizerských hor v lokalitě Na Písčinách chodit k tzv. Jizerskému sloupu. Stál jen pár metrů od soutoku Jizery (Gross Iser) a Bahnitého potoka (Schlammfloss) ... zobrazit celý článek.

Na Vysokém kameni roste rozhledna

Otokar Simm - články - - (16.03.2015)

Kdo z milovníků Jizerských hor by neznal vynikající rozhled z Vysokého kamene? Sotva bychom v polské části tohoto pohoří našli jemu rovný. A přesto, že vyhlídka z vrcholového skaliska je takřka dokonalá ... zobrazit celý článek.

Instalace Schillerovy desky se posouvá

Spolek Patron - pomníčky - památky - (06.03.2015)

Pamětní deska německého básníka a dramatika Johanna Christopha Friedricha Schillera ... zobrazit celý článek.

Přibyde na Smědavské hoře nový pomníček?

Spolek Patron - pomníčky - nešťastné náhody - (02.03.2015)

Horská služba zřídila provizorní označení místa, kde byl nalezen tři dny pohřešovaný ... zobrazit celý článek.

Zimní pomníčky Jizerských hor

Josef Joe Kuna - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (23.02.2015)

Možná jste letos ještě nevyrazili na běžkách ... zobrazit celý článek.

Obnovení Schäferova kříže

Spolek Patron - pomníčky - památky - (03.02.2015)

V listopadu loňského roku bylo ukončeno restaurování tzv. Schäfrova kříže v Novém Městě pod Smrkem. ... zobrazit celý článek.

Vyšla kniha „Boží muka a pomníky jako součást krajiny na Chrastavsku“

Spolek Patron - články - - (03.02.2015)

Dne 15. ledna 2015 proběhl v městské knihovně v Chrastavě křest knihy Ivana Vydry „Boží muka a pomníky jako součást krajiny na Chrastavsku“. ... zobrazit celý článek.

Liberecký kraj vydává nové periodikum

Spolek Patron - články - - (19.01.2015)

KRAJ je nový magazín Libereckého kraje, který má jeden jediný úkol ... zobrazit celý článek.

Jablonecký hotel Geling a Franz Kafka

Bohumil Horáček - články - - (14.01.2015)

Loňský rok byl víc než jiné protkán řadou velkých výročí. Dne 3. června 2014 uplynulo 90 let, kdy v dolnorakouském Kierlingu zemřel pražský, německy píšící spisovatel židovského původu Franz Kafka. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Kouzlo hledání skutečnosti

Otokar Simm - pomníčky - dobrovolná úmrtí - (11.01.2015)

Ve chvíli, kdy jsme se pro jedno z loňských vydání spolkového časopisu Patron rozhodli připravit krátké připomenutí padesátého výročí úmrtí Franze Hausmanna, domníval jsem se, že půjde o snadnou záležitost. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 2.

Kamenný kříž v Lukášově

Otokar Simm - pomníčky - památky - (07.01.2015)

Aby obyvatelé Lukášova nemuseli nadále pochovávat své zesnulé v sousedních Rýnovicích, od nichž se roku 1897 odtrhli, založili si v roce 1900 vlastní hřbitov. Dnes stojí na jeho místě pomník mající podobu žulového kříže. ... zobrazit celý článek.

PF 2015

Spolek Patron - články - - (23.12.2014)

Přejeme všem členům, partnerům a přiznivcům klidné vánoce a vše dobré v roce 2015. ... zobrazit celý článek.

Sejmutí desek z hrobky Josefa Matouschka

Bohumil Horáček - články - - (23.12.2014)

V pátek 12. prosince proběhla demontáž náhrobních desek z hrobky Josefa Matouschka ... zobrazit celý článek.

Pomníčkáři mohou znovu hledat "Pojera"

Bohumil Horáček - pomníčky - nešťastné náhody - (13.12.2014)

Po půlroční absenci se na své místo u železničního tunelu pod Oldřichovským sedlem vrátila poškozená Pojerova tabulka, která byla v květnu 2014 demontována ... zobrazit celý článek.

Kaple na Kotelském vrchu opravena

Zdeněk Buriánek - články - - (25.11.2014)

Doslova z ruin povstala kaple Božího hrobu na Kotelském vrchu, jenž je severním ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Kámen republiky je bez tabulek

Otokar Simm - pomníčky - památky - (24.11.2014)

Pokud byste se vydali na výlet po Staré poutní cestě, zjistíte ... zobrazit celý článek.

Schillerova deska se vrátí zpět na přehradu

Bohumil Horáček - pomníčky - památky - (08.11.2014)

Pamětní deska, která je umístěna na přepadu hráz přehrady ve Fojtce, upomíná německého básníka ... zobrazit celý článek.

Spolková obhlídka hrobky Josefa Matouschka

Bohumil Horáček - články - lidé, společnost - (27.10.2014)

Ve čtvrtek 23. října 2014 výbor Spolku Patron zorganizoval obhlídku stavu hrobky Josefa Matouschka, která se nachází na hřbitově v Oldřichově v Hájích. Cílem obhlídky bylo zjistit ... zobrazit celý článek.

Nové objevy v historii náletu na Frýdlant

Rudolf Makel - články - historie - (12.10.2014)

´Dne 8. května 1945 zažil severočeský Frýdlant nálet šesti sovětských letadel. Při náletu dopadly bomby ... zobrazit celý článek.

Před padesáti lety byla objevena jizerská Valhala

Josef Joe Kuna - články - příroda, ochrana přírody - (04.10.2014)

Sestupujete-li od přehrady na Černé Nise po toku říčky dolů, tak najednou pod Panenskou strání zjistíte, že vám řeka na úseku 200 metrů zmizela. Josef Chroust zde bádal již v roce 1947, ale tehdy vchod asi ještě neobjevil. ... zobrazit celý článek.

Přece jen se dočkaly

Herbert Endler - pomníčky - památky - (21.09.2014)

Kdo a čeho že se dočkal? Pokud si přečtete následující řádky, dozvíte se o dvou Spolkem Patron obnovených pomníčcích Jizerských hor: o Weberovu kříži (pánabohu) a Hirschmannovu kříži. ... zobrazit celý článek.

Krauseho tabulka je dalším opraveným pomníčkem

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (21.09.2014)

Všichni jistě znáte nešťastný příběh desetiletého Emila Krauseho, který se odehrál 21. května 1922 ve skalách pod Ořešníkem. Místo neštěstí připomíná měděná tabulka vsazená do skály, která již znovu potřebovala „zušlechtit“. ... zobrazit celý článek.

Výlet ke Klogertovu kameni a Porscheho pomníku

Bohumil Horáček - články - výlety a výpravy - (15.09.2014)

V sobotu 13. září 2014 Spolek Patron uspořádal výlet ke Klogertovu kameni a Porscheho pomníku. ... zobrazit celý článek.

Pátráme po původu památek

Herbert Endler - pomníčky - památky - (02.09.2014)

Možná jste si při putování Jizerskými horami všimli dvou památek, které se nacházejí v blízkosti vyhlídky Krásná Máří. ... zobrazit celý článek.

Znovuzrozená Jirkovská borovice

Ladislav Řezáč - pomníčky - památky - (02.09.2014)

V sobotu 12. července 2014 se v Jirkově u Železného Brodu uskutečnilo Slavnostní žehnání sošce Panny Marie. Soška je umístěna ve skříňce na borovici, několik kroků od původní, která v roce 2001 spadla. ... zobrazit celý článek.

Jelení skok bývalé obory je obnoven

Ladislav Řezáč - články - historie - (02.09.2014)

V sobotu 21. června od 10 hod. v hejnickém kině proběhla přednáška a promítání na téma Clam-Gallasovská obora: ... zobrazit celý článek.

Oprava pomníčků Wildner/Leubner a tabulky Marie Gierové

Bohumil Horáček - články - obecné - (30.07.2014)

Zásluhou pana Jiřího Herčíka byl opraven pomníček Josefa Wildnera a Oswalda Leubnera ... zobrazit celý článek.

Protržená přehrada

Láďa Řezáč - články - historie - (27.06.2014)

Slavnostní otevření „Zvoničky, Lávky přes Bílou Desnou na Protržené přehradě, Vyhlídky na Bílé Desné a Naučné stezky“ ... zobrazit celý článek.

Streitův obrázek obnoven.

Herbert Endler - články - obecné - (17.06.2014)

Další pomníček Jizerských hor opraven. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Slavnostní otevření Haťového chodníku

Láďa Řezáč - články - příroda, ochrana přírody - (03.06.2014)

Proběhlo slavnostní otevření Haťového chodníku u přehrady na Černé Nisy v Jizerských horách. ... zobrazit celý článek.

Výlety k památkám Emila Nováka a Františka Pavlise

Bohumil Horáček - články - výlety a výpravy - (05.05.2014)

Výlety k památkám Emila Nováka a Františka Pavlise ... zobrazit celý článek.

Výstava ve Frýdlantu

Láďa Řezáč - články - informace o výstavách - (28.01.2014)

Pár fotografií z výstavy ve Frýdlantu ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Překladatel

Marcela Matějková - články - lidé, společnost - (29.11.2013)

V Josefodole se o něm mluvilo jako o překladateli. Proslýchalo se, že za války fungoval přímo na Pražském hradě, překládal z němčiny do češtiny a naopak. Říkejme mu proto Překladatel. Já si ho pamatuji jako úhledného staršího pana hostinského s knírkem. ... zobrazit celý článek.

Výlet za památkami v oblasti Poledníku

Bohumil Horáček - články - výlety a výpravy - (24.10.2013)

V sobotu 19. října 2013 Spolek Patron pořádal výlet za jizerskohorskými památkami. ... zobrazit celý článek.

Mützelův obrázek opraven

Bohumil Horáček - pomníčky - pytlácké příběhy - (07.10.2013)

V neděli 6. října jsme s mým šestiletým synem využili slunečného počasí k vycházce na Ptačí kupy a k Mützelovu obrázku. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 2.

Výlet k Ruským křížům a k Hennrichovi

Bohumil Horáček - články - výlety a výpravy - (02.10.2013)

Na den státního svátku, v prosluněnou sobotu 28. září, se u chaty na Smědavě sešlo 10 členů a příznivců Spolku Patron, aby vyrazili ke společnému výletu. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Horská slavnost na Smrku

Michal Bejček - články - lidé, společnost - (25.09.2013)

V sobotu 21.9. se na Smrku konala Horská slavnost. Při této příležitosti byla odhalena bronzová replika původního reliéfu na Pamětním kameni Theodora Körnera ... zobrazit celý článek.

Kameny nad Veseckým rybníkem

M. Miklasová - články - obecné - (13.08.2013)

Netuší někdo jejich původ? ... zobrazit celý článek.

Josef Pattermann

Dietmar Lauer - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (13.08.2013)

Oprava pomníčku Josefa Pattermanna ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 4.

Pomníček lesníkům a lesům

Láďa Řezáč - pomníčky - památky - (13.08.2013)

Nový pomníček v Jizerských horách ... zobrazit celý článek.

Křížek na Zeleném kameni

Ruda Makeľ - články - obecné - (03.08.2013)

Křížek na Zeleném kameni - kdo o něm něco ví ? ... zobrazit celý článek.

Pomníčky v bučinách

Ruda Makeľ - články - výlety a výpravy - (24.07.2013)

V neděli ráno jsem se vracel z kouzelného širáku na Smědavské hoře do Bílého Potoka ... zobrazit celý článek.

Vysvěcení Maria Hilf

Láďa Řezáč - pomníčky - památky - (02.07.2013)

Fotografie z vysvěcení Maria Hilf ... zobrazit celý článek.

Vernisáž výstavy v Českém Dubu

Zdeněk Buriánek - články - informace o výstavách - (20.05.2013)

Fotografie z vernisáže výstavy v Českém Dubu ... zobrazit celý článek.

Ukradená socha je zpátky v Tanvaldu

Jablonecký deník - články - historie - (13.12.2012)

To, v co zástupci města Tanvald i obyvatelé části Světlá už vůbec nedoufali, se nakonec stalo skutečností. Vzácná pískovcová socha sv. Josefa s Ježíškem z roku 1777, kterou před osmi lety drzí pobertové ukradli z podstavce ve Světlé, je zpátky v Tanvaldu. ... zobrazit celý článek.

Tajemství Riedelovy hrobky

Láďa Řezáč - články - historie - (20.11.2012)

Tajemství Riedlovy hrobky, článek z Desenských novin ... zobrazit celý článek.

Dušičková vzpomínka na Jizerské hory

Marcela Matějková - články - obecné - (15.10.2012)

Josefodolský hřbitov se plochou ani počtem hrobů nemůže rozhodně porovnávat s velkými hřbitovy pražskými, ale ani se hřbitovy měst okresních, kupříkladu se hřbitovem pelhřimovským, který také občas navštěvuji. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 2.

Vernisáž výstavy Pomníčky JH

admin - články - informace o výstavách - (06.08.2012)

Fotografie z vernisáže výstavy ... zobrazit celý článek.

Obnova kříže letců

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (26.06.2012)

Dne 23.6.2012 jsme ve složení Endler Herbert, Novák Ronald a Halbig Petr instalovali nový kříž na místo leteckého neštěstí na Smědavské hoře. ... zobrazit celý článek.

Odhalení sloupu sv. Antonína Paduánského

Láďa Řezáč - články - lidé, společnost - (19.06.2012)

Odhalení sloupu sv. Antonína Paduánského ... zobrazit celý článek.

Výpravy Rudolfa Makeľa

Rudolf Makeľ - články - výlety a výpravy - (12.06.2012)

Výpravy Rudolfa Makeľa ... zobrazit celý článek.

Kříž na Smědavské hoře

Bohumil Horáček - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (30.05.2012)

Stav pomníčku letců na Smědavské hoře ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Pomníčky Jizerských hor – Jiřetín pod Bukovou

Michal Vrbata - články - informace o výstavách - (22.05.2012)

Vernisáž výstavy Spolku Patron ve vile Schowanek, konanou ve středu 9. května 2012 od 17 hodin, zahájil před pětadvaceti přítomnými hosty starosta obce Ing. Josef Kucin. ... zobrazit celý článek.

Pomníčky jizerských hor – Tanvald

Zdeněk Buriánek - články - informace o výstavách - (22.05.2012)

Výstava v tanvaldské knihovně byla zahájena vernisáží 4.dubna 2012 v 17 hodin. ... zobrazit celý článek.

Kdo to ví, odpoví

Spolek Patron - články - lidé, společnost - (01.05.2012)

V tomto clánku jsou neznámé pomnícky o kterých bychom rádi neco vedeli. Pokud informaci máte, napiste ji prosím do diskuze pod clánek. Dekujeme. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Zpráva z výpravy "Za Svatojiřskou tradicí"

Michal Vrbata - články - výlety a výpravy - (22.04.2012)

Výlet se konal v sobotu 21. května 2012. Sraz výletníků a začátek putování byl ohlášen na železniční zastávku v Sedlejovicích. ... zobrazit celý článek.

Opravené pomníčky v  Novém Městě p. S. a Ludvíkově

Láďa Řezáč - pomníčky - památky - (16.04.2012)

Koncem loňského roku byly ukončené restaurátorské práce na čtyřech pomníčcích. ... zobrazit celý článek.

Spolek Patron zachránil přes 200 drobných památek

Petra Laurin - články - lidé, společnost - (02.03.2012)

Převzatý text článku z RTM TV o výstavě v Domě česko německého porozumění v Jablonci ... zobrazit celý článek.

Případ ztraceného císaře

Václav Hošek - články - historie - (05.01.2012)

Kopie článku z Tanvaldského zpravodaje pojednává o ztraceném pomníku císaře Josefa II. ... zobrazit celý článek.

Nový pomníček na Měděnci

J. Tóth - články - historie - (06.12.2011)

Pomníček na Měděnci ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 5.

Zřízení a oprava označníku na vrcholu Milíře

Martin Purm - články - výlety a výpravy - (23.11.2011)

... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Výprava do novoměstských cínovcových štol

Bohumil Horáček - články - výlety a výpravy - (19.11.2011)

Výprava do novoměstských cínovcových štol ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

O výletě po zajímavostech, hluboko pod Černou Studnicí

Josef Kuna - články - výlety a výpravy - (07.11.2011)

V polovině září letošního roku, se nás na místě srazu výletu spolku Patron, sešlo devět. Odcházíme ze zastávky Jablonec kolem bývalé „Harusárny“, na rozcestí s jabloneckým vyhlídkovým okruhem. ... zobrazit celý článek.

Výprava na Javorník

Michal Vrbata - články - výlety a výpravy - (30.10.2011)

V sobotu 15. září 2011 pořádalo Sdružení rodáků a přátel Hodkovice nad Mohelkou společný výlet na Javorník s nově otevřenou restaurací Obří sud. ... zobrazit celý článek.

Poznávací výlet po Ludvíkově

Láďa Řezáč - články - výlety a výpravy - (25.10.2011)

Dne 1. října 2011 po prohlídce radioaktivních pramenů pod Andělským vrchem přejíždíme auty do Ludvíkova ke kostelu sv. Petra a Pavla. ... zobrazit celý článek.

Poznávací výlet po Novém Městě p. Smrkem

Láďa Řezáč - články - výlety a výpravy - (17.10.2011)

Dne 24.září 2011 pořádal spolek Patron společný poznávací výlet po památkách v Novém Městě a Ludvíkově. ... zobrazit celý článek.

Údržba památky Tomáše Boka

Milan Poláček - články - výlety a výpravy - (22.09.2011)

Údržba památky Tomáše Boka ... zobrazit celý článek.

Odhalení desky císařovny Sissi

Michal Bejček - články - historie - (14.09.2011)

Odkazy na fotografie ze slavnostního odhalení desky císařovny Sissi ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 2.

Vysvěcení kaple sv. Gotharda

Láďa Řezáč - články - lidé, společnost - (28.08.2011)

Dne 27. 8. 2011 byla v Příchovicích na katastru Tanvaldu vysvěcena kaple sv. Gotharda. ... zobrazit celý článek.

Nový nález

Láďa Řezáč - články - historie - (26.08.2011)

V roce 2002 jsem nalezl torzo božích muk či křížku při silnici z Nového Města na Ludvíkov ... zobrazit celý článek.

Umístění Obrázku Veroniky Lahrové

Herbert Endler - články - lidé, společnost - (16.08.2011)

Pěknou a velice záslužnou byla společná akce Spolku Patron v neděli 5.6.2011. ... zobrazit celý článek.

Oprava Hennrichova kříže

Herbert Endler - články - lidé, společnost - (15.08.2011)

Čas a klimatické podmínky opět jednou způsobily, že bylo nutno provést kompletní obnovu Hennrichova kříže. ... zobrazit celý článek.

Oprava Enderova obrázku

Herbert Endler - články - lidé, společnost - (15.08.2011)

V sobotu 9.7.2011 se po obědě vydáváme spolu s Ronaldem Novákem a Liborem Kolarovičem z Nového Města pod Smrkem - Hajniště, vrátit na původní místo opravený Enderův obrázek. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Za tajemným Kittlem a tajemstvím lesa v Končinách

J. F. Švásta - články - výlety a výpravy - (30.05.2011)

Účastníci výletu se sešli na zastávce městského autobusu v horním Kokoníně, stejně jako před sto lety účastníci výletu k Juppovu hostinci na Maršovicích. ... zobrazit celý článek.

Obnova křížové cesty na Seibtově vrchu

Michal Vrbata - články - historie - (22.11.2010)

Jednou z mnoha letošních aktivit spolku Patron byla také rekonstrukce křížové cesty k Seibtově studánce na Slovance v Jizerských horách. ... zobrazit celý článek.

Opravy podzim 2010

výbor spolku - články - lidé, společnost - (19.11.2010)

Opravy pomníčků v říjnu a listopadu 2010 ... zobrazit celý článek.

Opravy (V. Lahrová, Streitův obrázek)

Herbert Endler - články - lidé, společnost - (15.11.2010)

Fotodokumentace k opravám Obrázku Veroniky Lahrové a Streitova obrázku. ... zobrazit celý článek.

Instalace památky Josefa Pelce

Oldřich Lakomý - články - lidé, společnost - (11.11.2010)

Několik fotografií z instalace památky Josefa Pelce ... zobrazit celý článek.

Oprava Körtelova kříže

Herbert Endler - články - lidé, společnost - (03.11.2010)

V sobotu 30.10.2010 jsme opět upevnili ztracenou a znovu nalezenou část Körtelova kříže. ... zobrazit celý článek.

Resslova kaplička

Petr Kellner - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (03.11.2010)

Nová drobná památka. ... zobrazit celý článek.

Neumannův pomníček na Hartě

Oldřich Sladkovský - články - historie - (19.10.2010)

Tak jsem se konečně vypravil podívat se co udělala povodeň na Hartě. ... zobrazit celý článek.

Pamětní deska M. Bělonožníka na Ještědu

Oldřich Sladkovský - pomníčky - památky - (11.10.2010)

Na Ještědu v prostoru skokanského arealu, byla nedávno instalována pamětní deska Miloslava Bělonožníka, který zemřel v lednu roku 2010 ve věku 91 let. ... zobrazit celý článek.

Díky povodni

Josef Kuna - články - historie - (08.10.2010)

Nedávná povodeň odhalila i skryté hraniční znamení u soutoku Jizerky s Jizerou ... zobrazit celý článek.

Pomníček Tomáše Boka

Oldřich Sladkovský - pomníčky - dobrovolná úmrtí - (07.10.2010)

Rád chodím z Kateřinek kus po žluté značce, dále po neznačené cestě do okolí pomníčku T. Boka. ... zobrazit celý článek.

Letošní pomníček

Josef Kuna - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (01.10.2010)

Na Horním Maxově, letos postavil personál maxovského Domova v dohledu ústavu soustředěné péče, pěkný pomníček s kovaným křížem, své ředitelce. ... zobrazit celý článek.

U zmrzlého muže

Oldřich Sladkovský - články - historie - (15.09.2010)

Dokumentace opravy pomníku U zmrzlého muže ... zobrazit celý článek.

Úklid hrobu J. Matouška

Oldřich Sladkovský - články - historie - (15.09.2010)

S maželkou a její kamarádkou jsme se vypravili uklidit hrob J. Matouška v Oldřichově. ... zobrazit celý článek.

Hraniční linie na Jelením potoce

Jan Cibulka - články - historie - (13.09.2010)

Informace o údržbě hraniční linie na Jelením potoce ... zobrazit celý článek.

Brigáda na Kristiánovském hřbitově

Herbert Endler - články - lidé, společnost - (01.09.2010)

Jedním z bodů Plánu činnosti spolku PATRON bylo také „Oplocení a údržba hřbitůvku Kristiánov“. ... zobrazit celý článek.

Opravy pomníčků 2010

admin - články - lidé, společnost - (03.07.2010)

Informace o opravě pomníčků v roce 2010 ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 4.

Smrt divokého jezdce

Jiří Cihlář - pomníčky - nešťastné náhody - (09.06.2010)

Tento pomníček, který jsme obnovili 31.8.2009, se nachází nedaleko místa smrtelné havárie Josefa Tietse z Jizerky. ... zobrazit celý článek.

Výprava „Römischův maloskalský Pantheon“

Michal Vrbata - články - výlety a výpravy - (09.06.2010)

Navzdory nepříznivé předpovědi počasí se nás na Malé Skále dne 15. května 2010 sešlo šest. První a neplánovanou „památkou“ byl příjezd dnes již historického motorového vozu M262.0209 (lidově zvaný „Kredenc“) do stanice Malá Skála. ... zobrazit celý článek.

Cimrmanův kámen na Hvězdě

Výbor spolku - články - historie - (29.11.2009)

Další z řady žertovných památek na imaginárního génia Járu Cimrmana ... zobrazit celý článek.

Kříž Milana Zejdy u Přebytku

Výbor spolku - pomníčky - nešťastné náhody - (29.11.2009)

Poblíž rozcestí na jihozápadním svahu Závorníku visí památka na třicetiletého Martina Zejdu ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Výprava za pomníčky v nejdivočejších končinách Jizerských hor

Jiří Šourek - články - výlety a výpravy - (25.10.2009)

Sobota 12. září 2009 byla pro členy občanského sdružení „Drobné památky severních Čech“, působícího v České Lípě a jejím okolí, dnem slavnostním. Spolek drobných památek Jizerských hor Patron pro ně uspořádal dlouho plánovanou exkursi za pomní ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 2.

Streitův obrázek

Herbert Endler - pomníčky - památky - (18.08.2009)

Toto významné místo na křižovatce turistických cest je dáváno do souvislosti hned se třemi událostmi ... zobrazit celý článek.

Vzpomínka na Ivana Mouchu

Herbert Endler - články - lidé, společnost - (18.08.2009)

Netušil jsem, jak smutnou zprávu bude obsahovat obálka, kterou jsem obdržel ve středu 12. srpna 2009. ... zobrazit celý článek.

Z Hejnic přes Olivetskou horu na Černou Nisu

Herbert Endler - články - výlety a výpravy - (20.07.2009)

Pojďte s námi na výlet do zajímavých míst Jizerských hor ... zobrazit celý článek.

Ne každá událost, či smrt horala, má svůj pomníček

Marcela Matějková - články - lidé, společnost - (20.05.2009)

Jizerské hory jsou posety pomníčky, já k nim stavím jeden internetový. Jistě bude navštíven a mnozí milovníci Jizerských hor si spolu se mnou vzpomenou. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 3.

Kříž Františka Pavlise

Herbert Endler - články - výlety a výpravy - (12.05.2009)

Ráno 1.května v 8:04 jsem přijel vlakem z Bílého Potoka do Oldřichova v Hájích a odtud jdu na Hemrich – Viničnou cestu. Zastavuji se u pomníčku Effenbergera, Patzelta, pozdravím Golema, vzpomenu smrti pana Hausmanna a odbočím na cestu k Červeným ska ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 2.

... tak už je to 20 let

Herbert Endler - články - výlety a výpravy - (13.04.2009)

Nechce se tomu uvěřit, ale je to již celých dvacet let od smrti našeho přítele, znalce Jizerských hor a v mnohých ohledech i našeho rádce, pana Emila Nováka ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Výprava po zaniklých osadách na jablonecku

Michal Vrbata - články - výlety a výpravy - (15.04.2009)

V sobotu 4.dubna se konal výlet spolku Patron z Rychnova u Jablonce nad Nisou do Hodkovic nad Mohelkou, při kterém jsme navštívili několik zajímavých míst. ... zobrazit celý článek.

Annelore Feixová

Výbor Spolku - články - výlety a výpravy - (12.10.2008)

Ve čtvrtek 7. července 2008 namísto pravidelného čtvrtečního setkání členů a příznivců pořádal spolek Patron pamětní výpravu na místa spojená s utrpením Annelore Feixové, která byla téměř před padesáti roky zavražděna a znásilněna v lese poblíž Janova nad ... zobrazit celý článek.

Výprava na druhou stranu státní hranice

Jiří Šourek - články - výlety a výpravy - (07.09.2008)

V neděli 24. srpna 2008 pořádal spolek Patron pro svoje členy a příznivce výpravu za pomníčky na druhé straně státní hranice. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Pamětní výprava ke kříži Františka Pavlise

Jiří Šourek - články - výlety a výpravy - (17.08.2008)

Každoroční pamětní výprava ke kříži Františka Pavlise, sobota 3.5.2008. ... zobrazit celý článek.

Pamětní výprava k tabulce Emila Nováka

Jiří Šourek - články - výlety a výpravy - (04.08.2008)

Každoroční pamětní výprava k tabulce Emila Nováka, neděle 13.4.2008. ... zobrazit celý článek.

Potomek Stammela v Jizerkách

Aleš Bednařík - články - lidé, společnost - (17.08.2007)

V týdnu 13.-17.srpna 2007 navštívil Liberec potomek pytláka Stammela, Grant C. Zenkner z USA, stát Washington. Spolu s manželkou navštívili například pomníček a o této události vyšel článek v Libereckých novinách. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 2.

Šámalův pomník na Nové louce

Jan Štěpánek - pomníčky - památky - (25.03.2007)

Šámalův pomník na Nové louce je pomníkem vedoucímu kanceláře prezidenta Masaryka. ... zobrazit celý článek.

Památky na Frýdlantsku

Herbert Endler - pomníčky - památky - (21.11.2006)

O tom, jak jsme s přáteli hezky prožili jeden listopadový den... ... zobrazit celý článek.

Památce Fr. Pavlise

Herbert Endler - články - výlety a výpravy - (01.05.2006)

Zprávička z výletu spolku Patron: "Památce Františka Pavlise". ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Uctění památky Emila Nováka 15.4.2006

J. Šourek - články - výlety a výpravy - (17.04.2006)

Tradiční jarní výlet k pamětní desce Emila Nováka ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Výlet do Klokočských skal

J. Šourek - články - výlety a výpravy - (17.04.2006)

Fotky a info o výletu do Klokočských skal dne 1.4.2006. ... zobrazit celý článek.

Bulovka - kříž u rybníka

O. Sladkovský - pomníčky - nešťastné náhody - (22.06.2005)

Stalo se, že venkovsky klidnou, teplou letní noc náhle přerušil signál sanitky. Něco nemilého se asi stalo, nebo je někomu hodně "ouvej". ... zobrazit celý článek.

Uctění památky Emila Nováka 2005.

Herbert Endler - články - výlety a výpravy - (17.4.2005)

Jako každý rok se početná skupina členů i nečlenů Spolku Patron vydala k Věži Grálu. ... zobrazit celý článek.

Zpřístupnění vdp. Jedlové.

Herbert Endler - články - historie - (13.3.2005)

Horská říčka Jedlová pramení v rašeliništi „Na Čihadle“ a tvoří levostranný přítok řeky Kamenice, do které se vlévá v Josefově Dole-Antonínově. ... zobrazit celý článek.

Mariánskohorské boudy.

Herbert Endler - články - historie - (13.3.2005)

Samota, kterou dnes tvoří čtyři domky, na křižovatce turistických cest. Žlutě značená cesta přichází z Josefova Dolu a pokračuje přes Protrženou přehradu na Jizerku. ... zobrazit celý článek.

Kameny K.V.

Herbert Endler - články - historie - (11.3.2005)

Po přečtení článku „Záhada nápisu K.V.“ v časopisu Patron 1/2001 mne napadla možná souvislost mezi vytesanými písmeny K.V. a událostí popsanou v dílku, které jsem objevil ve státním archívu v Jablonci n.N. ... zobrazit celý článek.

Kříž F. Pavlise

Oldřich Sladkovský - články - památky - (27.1.2005)

František Pavlis (* 8.9.1927 | 1.5.2003). Toto označení nese cedulka na prostém železném kříži, který je ukrytý uprostřed skal na stráních Poledníku. ... zobrazit celý článek.

Kam zmizel kříž v Lučanech?

Herbert Endler - články - památky - (3.11.2004)

Mnozí jste jej jistě znali. Stál vpravo u silnice směrem z Lučan na Maxov, v levotočivé zatáčce mezi dvěma kaštany. ... zobrazit celý článek.

Očištění Körnerova kamene

Herbert Endler - články - památky - (7.9.2004)

V neděli 5.9. se parta lidí ze spolku Patron vydala očistit pamětní kámen Theodora Körnera na Smrku. ... zobrazit celý článek.

Kříž letců na Smědavské hoře

Láďa Řezáč - články - památky - (2.9.2004)

Dne 19.srpna 2004 byl členy spolku Patron umístěn kříž na místo nehody druhého letadla ze dne 23.4.1992 na Smědavské hoře. ... zobrazit celý článek.

Pomník Josefa II.

Láďa Řezáč - články - historie - (7.7.2004)

Dne 3.července 2004 byl v Luhu pod Smrkem odhalen obnovený pomník císaře Josefa II. ... zobrazit celý článek.

Obnova Fuchsova kříže

Láďa Řezáč - články - památky - (7.7.2004)

Dne 7.června 2004 byl osazen nový Fuchsův kříž v řečišti Černé Desné. ... zobrazit celý článek.

Uctění památky Emila Nováka

Michal Bejček - články - výlety a výpravy - (16.4.2004)

Stejně jako každý rok se konala vzpomínka na Emila Nováka. Letos od jeho úmrtí uplynulo již 15 let. ... zobrazit celý článek.

Otevření rozhledny na Smrku

Michal Bejček - články - - (21.9.2003)

V sobotu 20.září 2003 byla slavnostně otevřena rozhledna na Smrku. Vzhledem k tomu, že slavnostní otevření rozhledny není každý den, také jsem se vydal na Smrk. ... zobrazit celý článek.

Osidlování Jizerek

Michal Bejček - články - historie - (31.7.2003)

O prehistorickém osídlení našeho kraje je známo jen velice málo. Lidé v pravěku neměli mnoho důvodů vystupovat do výše položených oblastí, protože jim podhůří poskytovalo dostatečnou možnost obživy. ... zobrazit celý článek.

Kristiánov

Michal Bejček - články - - (31.7.2003)

Asi nejznámější a nejtypičtější horská sklářská osada byla založena koncem roku 1774 Johannem Leopoldem Riedelem pod Černou horou a jméno dostala podle tehdejšího majitele frýdlantského panství, hraběte Kristiána Filipa Clam-Gallase. ... zobrazit celý článek.

Pomník Antona Pfohla

Herbert Endler - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (27.7.2003)

V obci stojí oplocený žulový pomník ve tvaru pyramidy, který připomíná v Maďarsku zabitého četníka narozeného v domě čp. 73 v Dolním Vítkově. Na přední straně je zobrazena přilba a puška. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Porscheho smrt

Herbert Endler - pomníčky - vraždy a loupeže - (27.7.2003)

25. červen 1874 začal docela obyčejně: Statkář Václav Porsche z Harcova u Liberce časně ráno vstal, oznámil manželce Anně Marii, že odchází do Jizerských hor za Novou louku za obchodem, a vzal si dvě stě zlatek. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 2.

Pechova smrt

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (27.7.2003)

Dne 27. ledna roku 1933 rozvířila oblast kolem Nového Města pod Smrkem zpráva o loveckém neštěstí, které se přihodilo tehdy třiapadesátiletému hajnému Adolfu Pechovi z Nového Města pod Smrkem čp. 74. ... zobrazit celý článek.

Obrázková jedle

Herbert Endler - pomníčky - památky - (27.7.2003)

Platila ve své době za nejstarší strom v širém okolí. Stála na západním svahu Bukové hory (850 m.n.m.) těsně u staré Kostelní cesty (Kirchweg) vedoucí přes Lučany (Grund) do Smržovky a přičítá se jí věk přes 200 let. ... zobrazit celý článek.

Památka Emila Nováka

Herbert Endler - pomníčky - památky - (27.7.2003)

Dne 13. dubna 2002 tomu bude již 13 let, kdy nás opustil beze slůvka rozloučení znalec Jizerských hor, horolezec, jeden ze dvou autorů znamenité "Topografie skal Jizerských hor", člověk jenž zachránil a opravil spoustu pomníčků v Jizerských horách. ... zobrazit celý článek.

Mützelův obrázek

Herbert Endler - pomníčky - pytlácké příběhy - (27.7.2003)

Jedné srpnové neděle roku 1866 jsme procházeli Hejnický revír. Já, ještě jako mladý adjunkt spolu s lesníky Mützelem a Wirsikem. Najednou jsme uslyšeli výstřel ve směru od Ptačích kup a po chvíli zahlédli mihnout se průsekem neznámého muže, který drže v r ... zobrazit celý článek.

Melzerův pomníček

Herbert Endler - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (27.7.2003)

Robert Melzer využil při návratu ze staveniště přehrady na Černé Nise úzkokolejné železnice sloužící k dopravě materiálu na stavbu přehrady. Přeprava osob touto železnicí byla pochopitelně přísně zakázána. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 3.

Pomníček Medka a Musila

Herbert Endler - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (27.7.2003)

K nehodě jsem zjistil následující: Nehoda se stala 23.7.1971 po šesté hodině ranní. Pan Medek jel na motocyklu z noční směny. Pan Musil zaspal a jel do zaměstnání také na motocyklu, pravděpodobně jeli oba dva větší rychlostí středem vozovky, kde se násled ... zobrazit celý článek.

Männichův kříž

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (27.7.2003)

U skály severovýchodně od osamělého Hojerova domu, který dnes leží v rozvalinách na Středním jizerském hřebeni, stál prý ještě začátkem století kříž. Zde zastřelil pytlák Männich ze slezské samoty Kobelhäuser, která leží jen nedaleko odtud za vodou, třiná ... zobrazit celý článek.

Malikův pomníček

Herbert Endler - pomníčky - vraždy a loupeže - (27.7.2003)

Polesný Malik (jeho jméno se psávalo různě jako Málek, Malík či Malek) z Dětřichova byl znám svým nekompromisním přístupem k pytlákům. Sám jich dostal několik za mříže a není divu, že mu chodili i výhrůžky typu: "Jestli s tím nepřestane skončí jednou prab ... zobrazit celý článek.

Maiwaldova smrt

Herbert Endler - pomníčky - dřevorubecké smrti - (27.7.2003)

U mostu pod vodopádem v rokli Velkého Štolpichu zemřel pod saněmi 2. února 1930 Gustav Maiwald z Ferdinandova. Na stromě visí dodnes tabulka s nápisem. ... zobrazit celý článek.

Langeho smrt

Herbert Endler - pomníčky - dobrovolná úmrtí - (27.7.2003)

Josef Lange, zámečnický učeň, odešel z domova v září roku 1908 (snad 3.9.) a vzal si s sebou otcův revolver. Kostra sebevraha Langeho, na které ještě držely zbytky šněrovacích bot, byla nalezena dne 17. 9. 1914 lesními dělníky, kteří hledali závětří, aby ... zobrazit celý článek.

Krop-Seffův pomníček

Herbert Endler - pomníčky - pytlácké příběhy - (27.7.2003)

Ze svého stanoviště jsem zahlédl postavu s puškou, která nepatřila k doprovodu a poznal jsem, že se jedná o pytláka. Píšťalkou jsem přivolal své lidi (nejblíže byli lesníci Kluch a Bartl) a s nimi začal pytláka pronásledovat. ... zobrazit celý článek.

Krauseho smrt

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (27.7.2003)

V neděli, 21. května 1922 byli na výletě v oblasti Ořešníku tři chlapci ve věku 11-ti let z Lázní Libverdy. Adolf Watzlawik, Rudolf Augsten a Emil Krause. Lezli trochu po skalách, jak už to kluci dělají a přitom se posledně jmenovaný vlastní neopatrností ... zobrazit celý článek.

Johneho pomníček

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (27.7.2003)

Navzdory zákazu koupalo se několik mladých lidí v neděli dne 22.6.1930 v chladných vodách jezera na Černé Nise. Mezi nimi i Herbert JOHNE, student III. ročníku učitelství v Liberci, který pocházel z Chotyně. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Jägerova smrt na Kristiánovské cestě

Herbert Endler - pomníčky - dřevorubecké smrti - (27.7.2003)

O pomníčku Karla Jägera na Kristiánovské cestě (jako i o dalších pomníčcích) také koluje více verzí. Jednak je tu Kniha o Jiz. horách Miloslava Nevrlého, jednak jsou tu doklady z dobového tisku a jednak jsem zaznamenal i vyprávění přímého pamětníka. ... zobrazit celý článek.

Zimmermannův pomníček

Herbert Endler - pomníčky - dřevorubecké smrti - (28.7.2003)

Jednoho nedělního rána, bylo to 12. února roku 1905, šli za svou obvyklou prací dva přátelé - dřevorubci z Josefova Dolu. Bylo kolem osmé hodiny ráno, když ... ... zobrazit celý článek.

Zabitý mládenec

Herbert Endler - pomníčky - vraždy a loupeže - (28.7.2003)

Mnoho času uplynulo od dob, kdy nebylo radno chodit horami člověku samotnému, bezbrannému. Kromě lidí dobrých se tam pohybovali i lidé zlí, kteří do hor a jizerských lesů vycházeli se zcela jiným úmyslem, než tenkrát kovářský učeň Toník Neumann ... zobrazit celý článek.

Pomníček Wildnera a Leubnera

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (28.7.2003)

Na osamoceném, dvouvrcholovém kopci severně od Ferdinandova, zvaném v mapě Na hrátkách (ale tento název bych nedoporučoval používat v Hejnicích, tam se mu říká Na chatkách!) stojí v malém opuštěném lomu kamenný pomníček s tabulkou. ... zobrazit celý článek.

Wildnerův pomníček

Herbert Endler - pomníčky - dřevorubecké smrti - (28.7.2003)

Dne 10. února 1886 byl nedaleko vodopádu na Černém potoce zasypán sněhovou lavinou pětadvacetiletý Ferdinand Wildner z Bílého Potoka čp. 29. Na místě neštěstí byl do skály vysekán kříž. ... zobrazit celý článek.

Vražda Felixe Wildnera

Herbert Endler - pomníčky - vraždy a loupeže - (28.7.2003)

Lístek zaslaný Gustavem Ginzelem panu Emilu Novákovi koncem ledna roku 1986 oživil dávno zapomenutý příběh vraždy v Jizerských horách, kterým se pan Novák začal ihned blíže zaobírat. ... zobrazit celý článek.

T.O. WESTMAN Jablonec n.N.

Herbert Endler - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (28.7.2003)

Na jabloneckém učilišti Bižuterie se na jaře v roce 1963 dali dohromady Unkas - Petr Routner (šerif), Wogan - Josef Hodík. Mýval - Jiří Elda Palme a Sova - Ivo Krpata. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Wenzerichův pomníček

Herbert Endler - pomníčky - dřevorubecké smrti - (28.7.2003)

Dnes k večeru byl tak nešťastně zasažen do hlavy ojí svého vozu majitel statku Florian Krause z Libverdy čp. 58, že ještě týž den v noci zemřel. ... zobrazit celý článek.

O kopci Výhledy

Herbert Endler - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (28.7.2003)

Na mapě německého generálního štábu nazýván "Jickelsberg". Tento jest výběžkem Jizerských hor a vyznačuje se nádherným rozhledem s minimální námahou při výstupu. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Válečný pomník v Tongrundu

Herbert Endler - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (28.7.2003)

Zítra, v neděli dne 3. srpna 1913 se koná v Kunraticích slavnostní odhalení pomníku věnovaného padlým rakousko-uherským válečníkům v bojích u Frýdlantu, Mníšku, Kunratic a Albrechtic u Frýdlantu roce 1813. ... zobrazit celý článek.

Tabulový kámen

Herbert Endler - pomníčky - památky - (28.7.2003)

Starý průvodce z roku 1902 nám na straně 534 dosti podrobně popisuje cestu ze Straßbergu (Ulicko) na vrchol Smrku. Mimo jiné i uvádí, že se jde kolem "Tafelsteinu" s docela dobrým popisem umístění. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 2.

Stammelova smrt

Herbert Endler - pomníčky - pytlácké příběhy - (28.7.2003)

Augustin Zenkner, bydlící od návratu z osmileté vojenské služby v Hejnicích, narozený 12. září 1825 v Janově n. N. čp. 13, byl známý spíše pod přezdívkou "Stammel" ... zobrazit celý článek.

Smrt Hanse Simmona

Herbert Endler - pomníčky - dobrovolná úmrtí - (28.7.2003)

Od pátku 25.4.1930 večer, je pohřešován 19-ti letý Hans Simmon z Liberce. Dotyčný je vyšší štíhlé postavy; má tmavě hnědé, vlnité vlasy a tmavé oči. Oblečen byl do obleku z tkané příze - bez vesty, k tomu měl světlehnědou kravatu, černé polobotky, kabát a ... zobrazit celý článek.

Schmidt-Gustlův pomníček

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (28.7.2003)

Několik desítek metrů za místem, kde průsek překračuje strmou Richterovu cestu ze Zadní Studánky , stojí vlevo na omšelém balvanu železný Schmidt-Gustlův kříž. ... zobrazit celý článek.

Smrt Rudolfa Rösslera

Herbert Endler - pomníčky - dobrovolná úmrtí - (28.7.2003)

Pan Rudolf Rössler se narodil 15.3.1891 v Tanvaldu a bydlel se svou ženou Alžbětou a dvěma synyJindřichem a Josefem) na Mariánské hoře čp. 126. Za války museli synové narukovat do Wehrmachtu a pan Rössler chodíval často k sousedce paní Bertě Seidelové. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Kříž Aničky Richterové

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (28.7.2003)

Jako každé matce, tak i paní Richterové se srdce zastavilo a krve by se v ní nedořezal. Běžela k sousedům, ptala se všech lidí, které potkávala - nikdo její Aničku neviděl. S poslední zoufalou nadějí běžela za manželem, který byl v nedalekém lese patřícím ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 3.

Hütterův kříž

Herbert Endler - pomníčky - dobrovolná úmrtí - (27.7.2003)

Koncem června roku 1934 byla nedaleko Kozí stezky v Jizerských horách nalezena lidská kostra. Málokdo tenkrát tušil kdo byl onen neznámý, jak a kdy zahynul tady, nad roklí Černého potoka!? Ten příběh začal v dubnu roku 1925. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Sebevražda Antona Huschka

Herbert Endler - pomníčky - dobrovolná úmrtí - (27.7.2003)

Sebevražda lesního adjunkta Antona Huschka ze Smržovky by sama o sobě nebyla jako událost žádnou zvláštností mezi jizerskohorskými pomníčky. Pravda, udála se na Černostudničním hřbetu, tedy nikoliv přímo v horách Jizerských, ale... ... zobrazit celý článek.

Hölzelova smrt

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (27.7.2003)

Kdo by neznal hřeben nádherných žulových skal - Polední kameny, s překrásnými výhledy do kraje frýdlantského. Sedíte na turisticky přístupném vrcholu Frýdlantského cimbuří, díváte se do kraje, na frýdlantský zámek v dálce, nasloucháte šumění vodopádu Čern ... zobrazit celý článek.

Hoffmannův kříž v Hejnicích

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (27.7.2003)

Prostý, ale pěkný dřevěný kříž a na něm upevněný litinový s umně odlitou tabulkou a písmeny F.H. dříve na smrku nyní na buku se nachází cca 200m západně od místa, kde kdysi stával hejnický skokanský můstek. ... zobrazit celý článek.

Hiebelův pomníček

Herbert Endler - pomníčky - dřevorubecké smrti - (27.7.2003)

Příběh smrti obchodníka se dřevem, Františka Hiebela ze Starého Harcova čp. 29, se navlas podobá mnoha dalším osudům lidí, kteří v zimě na rohačkách sváželi dříví. ... zobrazit celý článek.

Herrmannova smrt

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (27.7.2003)

V Lázních Libverda se sešla skupina loveckých hostů mezi nimiž byl rovněž známý majitel restaurace "Zum Wiesenhaus", řezník a hostinský - pan Heinrich Herrmann. Při nahánění zvěře zazněl náhle výstřel a pan Herrmann se kácí, těžce zraněn, k zemi. ... zobrazit celý článek.

Hennrichův kříž

Herbert Endler - pomníčky - pytlácké příběhy - (27.7.2003)

Před lety stával obyčejný dřevěný kříž v jizerskohorských lesích. Pověst o jeho původu se zachovala ve vyprávění starých pamětníků. V době napoleonských válek zběhl jeden z vojáků a usadil se pod skalou Pytláckých kamenů v boudě z kůry. ... zobrazit celý článek.

Smrt Marie Gierové

Herbert Endler - pomníčky - dobrovolná úmrtí - (27.7.2003)

...byla válka a matky se strachovaly o osudy svých synů, kteří museli narukovat a nasazovat své mladé životy pro vyšší zájmy. Také syn paní Marie Gierové, rozené Wöhlové, z Raspenavy čp. 37 musil jít a jak už to bývá nevrátil se. ... zobrazit celý článek.

Gackův pomníček

Herbert Endler - pomníčky - vraždy a loupeže - (27.7.2003)

Pan Ing. Viktor Gacek, narozený 1.6.1869 ze Dvora Králové zaklepal ve čtvrtek odpoledne v půl třetí, dne 8.9.1927, na dveře kanceláře německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory v Liberci. Projevil přání strávit tu pár dnů dovolené a vyžádal s ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Kříž Alfreda Fialy

Herbert Endler - pomníčky - dobrovolná úmrtí - (27.7.2003)

Pan Alfred Fiala se do Ferdinandova přistěhoval z Desné v Jizerských horách. Někdy po vánocích v roce 1975 řekl rodině, že zase jednou půjde k setře do Bílého Potoka, kam chodil častěji. ... zobrazit celý článek.

Emauzský obrázek

Herbert Endler - pomníčky - památky - (27.7.2003)

V těchto místech se říká odedávna "U Emauzského obrázku", podle pomníčku, který tu zůstal po zaniklé poutní cestě do Hejnic." Na původním obrázku prý byli vyvedeni v barvách dva učedníci, kterým se na cestě do Emauz zjevil Pán. ... zobrazit celý článek.

Effenbergerova smrt na Klečové louce

Herbert Endler - pomníčky - nešťastné náhody - (27.7.2003)

V Knize o Jizerských horách se dozvíme, že: na jižním okraji Malé klečové louky, vpravo od dnešní Štolpišské silnice ze Smědavy na Čihadla, zmrznul 11. února 1853 libverdský hodinář Josef Effenberger i se svým synem Františkem. ... zobrazit celý článek.

Pomník Josefa Czoma

Herbert Endler - pomníčky - ostatní, bez zařazení - (27.7.2003)

Josef Czom byl uherský husar, který byl smrtelně zraněn 23.června 1866 na předsunuté hlídce na vítkovských polích za prusko-rakouské války. Pohřben byl na dnes již zrušeném hřbitově u kostela v Chrastavě. ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Bílá smrt v sedle Holubníku

Herbert Endler - pomníčky - památky - (27.7.2003)

To si tenkrát (19.2.1909) vyšli tři přátelé - vážení liberečtí občané, na výlet. Pan Josef Mras, pan Wilhelm Pochmann a pan Christian Arzböck. Posledně jmenovaný byl hostinský z libereckého "Radničního sklípku". ... zobrazit celý článek.

Počet příspěvků ke článku: 1.

Výstavy

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Spolek pořádá

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}

Zajímavé akce

V nejbližší době se nekonají žádné akce.

{všechny záznamy}